reklama

Česká republika je podle Fialy připravena Ukrajině nadále pomáhat ve vojenské oblasti a také s nahrazováním zdrojů energie a opravou energetické infrastruktury, kterou Rusko systematicky likviduje. Dalšími významnými body vzájemných rozhovorů jsou podle Fialy poválečná rekonstrukce Ukrajiny a podpora jejího členství v Evropské unii.

"Dveře do Evropské unie jsou otevřené a Ukrajina dělá rázné kroky kupředu," řekl Fiala. Ocenil pokrok v legislativních změnách, navzdory válečným podmínkám.

Zelenskyj podle českého premiéra evropským lídrům v Bruselu popsal aktuální dění na frontě ve válce vyprovokované Ruskem. Ukrajinská strana předala každé z partnerských zemí seznam vojenského materiálu, který by od ní uvítala a o kterém předpokládá, že ho daná země vlastní, sdělil ČTK diplomatický zdroj. Česko podle něj může poskytnout zhruba polovinu věcí ze seznamu.

Ve skupině, kterou bruselský server Politico popisuje jako "hlasité podporovatele Ukrajiny", bylo vedle Česka také Slovensko, Dánsko, Finsko, Lotyšsko a Estonsko. Během odpoledne v tomto formátu jednaly celkem čtyři skupiny. S čelnými představiteli Francie, Německa a Británie se Zelenskyj setkal už ve středu.

Fiala se se Zelenským poprvé osobně setkal loni v březnu v Kyjevě, kam přijel jako jeden z prvních zahraničních státníků. Do ukrajinské metropole, kterou se snažily obklíčit ruské jednotky, dorazil loni český premiér spolu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým a tehdejším slovinským předsedou vlády Janezem Janšou. Podruhé se Fiala a Zelenskyj setkali na společném zasedání české a ukrajinské vlády loni v říjnu v Kyjevě.

V Bruselu se dnes koná mimořádný summit, který se věnuje migraci, další pomoci Ukrajině či podpoře evropské ekonomiky. Pro Zelenského je to teprve druhá zahraniční cesta od začátku války loni v únoru.