Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala navštívil české vojáky na Sinaji, vyzdvihl jejich přínos stabilitě a míru

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala dnes navštívil české vojáky na Sinajském poloostrově v Egyptě. Vyzdvihl jejich přínos stabilitě a míru v regionu i jejich kladné hodnocení ze strany velení mezinárodní mise MFO (Multinational Force and Observers - Mnohonárodní síly a pozorovatelé), jejíž jsou součástí.

Česká armáda má na Sinaji leteckou jednotku, která má za úkol s letounem CASA monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO. Dohlíží tak na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem.

"Je to velmi důležitý úkol. Naši vojáci tady přispívají ke stabilitě v celém regionu a nepřímo tak samozřejmě přispívají k bezpečnosti Evropy a České republiky," řekl Fiala novinářům po návštěvě základny nedaleko Šarm aš-Šajchu, kde se účastní mezinárodní klimatické konference.

Mírový proces v tomto případě podle Fialy postupuje velmi dobře. "Kdysi křehké příměří se stává skutečnou stabilitou a je to nepochybně zásluha i našich vojáků (z) letecké jednotky, která tu působí od roku 2013," zdůraznil Fiala.

Součástí návštěvy ministerského předsedy bylo také uctění památky příslušnice české jednotky, rotmistryně Michaely Tiché, která zahynula při plnění úkolů této mezinárodní pozorovatelské mise v troskách vrtulníku UH-60 Black Hawk na pozorovacím letu. Vrtulník se zřítil 12. listopadu 2020 nedaleko Šarm aš-Šajchu patrně kvůli technickým problémům.

"Měl jsem také možnost hovořit s velením této mise a musím říct, že spokojenost s českými vojáky je tady velmi vysoká," řekl Fiala, který mluvil také s českými vojáky. "Ta mise bude pokračovat, je schválený mandát na roky 2023 a 2024 v počtu 20 vojáků. Na tom nic měnit nebudeme," odmítl úvahy o ukončení účasti na misi vzhledem k současné situaci v Evropě.

Témata:  Petr Fiala Armáda České Republiky Egypt

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy