"Rozpočet není sice ideálním stavem, který bychom si všichni přáli, ale rozhodně je v tuto chvíli přijatelnou, realistickou a vlastně jedinou správnou volbou," řekl Fiala. Rozpočet podle něho pomůže obyvatelům i firmám překonat energetickou krizi. "Snažíme se využít všechny dostupné možnosti, abychom českým občanům a firmám zajistili co nejpřesnější a pokud možno rozsáhlou pomoc v mimořádné situaci," uvedl ministerský předseda. Na tuto pomoc půjde podle něho přes 200 miliard korun a jejím cílem je poskytnout Česku co největší šance na dlouhodobý rozvoj.

Zároveň se podle Fialy nezměnilo odhodlání kabinetu investovat do dlouhodobých projektů. Na obranyschopnost a bezpečnost půjde téměř o 20 miliard korun navíc, do dopravní infrastruktury o 29 miliard korun navíc a na vzdělání o 17 miliard korun navíc, vyjmenoval Fiala.

Schvalování návrhu rozpočtu se schodkem 295 miliard korun provází opoziční kritika. Špičky ANO a SPD mluvily o neplnění vládních slibů o konsolidaci veřejných financí a o rozpočtové odpovědnosti nebo o "bezprecedentním zadlužování státu".

Návrh státního rozpočtu počítá s příjmy 1,93 bilionu korun a s výdaji 2,22 bilionu korun. Plánovaný schodek je o 80 miliard korun nižší, než jaký je schválený na letošní rok.