Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico chce konsolidovat veřejné finance. Po volbách avizuje zvýšení daní

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Až po úspěchu koaličního kandidáta v prezidentských volbách oznámil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) spoluobčanům, že se budou zvyšovat některé daně. Kvůli konsolidaci veřejných financí se zvedne sazba u tabákových výrobků a slazených nápojů.

Slovensko čeká v příštím roce konsolidace veřejných financí na úrovni procenta HDP, uvedl Fico po pondělním kontrolním dni na ministerstvu financí, které vede jeho stranický kolega Ladislav Kamenický. Vládní koalice se zatím dohodla na vyšším zdanění tabákových výrobků a slazených nápojů, které by do rozpočtu mělo přinést sto milionů eur.

Fico prohlásil, že jeho vláda zdědila nejhorší veřejné finance v EU. Jednat se proto bude i o dalších opatřeních. Sám navrhuje například výrazné snížení počtu zaměstnanců ve státní správě. "Nejsem podporovatelem zvyšování daně z přidané hodnoty, na zvyšování DPH tu máme pravici. Navzdory tomu musíme přijmout nějaké rozhodnutí," vysvětlil podle TASR.

Od ledna 2025 se podle koaliční dohody zvýší daně u tabákových výrobků a nápojů s přidaným cukrem či sladidly. "Tam vidíme cestu získat určité zdroje do státního rozpočtu. Toto není téma, které by se týkalo sociálního standardu lidí, protože lidé mají vždy alternativu," zmínil premiér.

Ministr Kamenický připomněl, že od příštího roku budou nově zdaněny také elektronické cigarety či další výrobky obsahující nikotin.

Podle Fica se budou hledat a následně schvalovat další opatření, jejichž cílem bude konsolidace veřejných financí. "Je tam několik variant, jak postupovat, ale na závěrečné rozhodnutí si musíte ještě počkat, protože to budou poměrně náročná politická jednání," dodal.

Oznámení o zvýšení daní přichází pouhé dva dny po úspěchu koaličního kandidáta Petera Pellegriniho v prezidentských volbách. Pellegrini v nich porazil exministra zahraničí Ivana Korčoka. Do funkce nastoupí v červnu, kdy skončí mandát prezidentky Zuzany Čaputové.

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy