reklama

Směr-SD kritizuje prezidentku Čaputovou kvůli její schůzce s generálním prokurátorem Marošem Žilinkou, která se uskutečnila v srpnu 2021. Podle Fica prezidentka při setkání chtěla ovlivnit kauzu týkající se stíhání tehdejšího policejního prezidenta Petra Kovaříka.

Generální prokurátor Žilinka nedávno na tiskové konferenci o této schůzce hovořil. Robert Fico ale tvrdí, že tato schůzka je důkazem politického vměšování do práce orgánů činných v trestním řízení.

Čaputová však vehementně popírá, že by jakkoliv ovlivňovala trestní kauzu prostřednictvím generálního prokurátora. Označila Ficovy výroky za lži a za součást jeho předvolební kampaně. Prezidentská kancelář dodala, že důvodem setkání prezidentky s generálním prokurátorem byly napjaté vztahy mezi nimi.

Fico byl již dříve obviněn z verbálních útoků na prezidentku. Čaputová podle něj spolupracuje s americkou ambasadou a označil ji za agentku Spojených států. Kromě toho ji spojil s aktivitami amerického finančníka maďarského původu George Sorose.

Ustavující schůze parlamentu, na které by měl být projednán návrh na obžalobu prezidentky, se má uskutečnit 30 dní po vyhlášení výsledků voleb. Pro přijetí návrhu je zapotřebí souhlasu 90 ze 150 poslanců v parlamentu.

Následně se celou záležitostí zabývá ústavní soud, který rozhodne o případných následcích obžaloby. Tento krok způsobil velké politické rozepře a vyvolal otázky týkající se demokracie a právního státu na Slovensku.