Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico chce podat po volbách žalobu na prezidentku Čaputovou

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico.

Směr-SD kritizuje prezidentku Čaputovou kvůli její schůzce s generálním prokurátorem Marošem Žilinkou, která se uskutečnila v srpnu 2021. Podle Fica prezidentka při setkání chtěla ovlivnit kauzu týkající se stíhání tehdejšího policejního prezidenta Petra Kovaříka.

Generální prokurátor Žilinka nedávno na tiskové konferenci o této schůzce hovořil. Robert Fico ale tvrdí, že tato schůzka je důkazem politického vměšování do práce orgánů činných v trestním řízení.

Čaputová však vehementně popírá, že by jakkoliv ovlivňovala trestní kauzu prostřednictvím generálního prokurátora. Označila Ficovy výroky za lži a za součást jeho předvolební kampaně. Prezidentská kancelář dodala, že důvodem setkání prezidentky s generálním prokurátorem byly napjaté vztahy mezi nimi.

Fico byl již dříve obviněn z verbálních útoků na prezidentku. Čaputová podle něj spolupracuje s americkou ambasadou a označil ji za agentku Spojených států. Kromě toho ji spojil s aktivitami amerického finančníka maďarského původu George Sorose.

Ustavující schůze parlamentu, na které by měl být projednán návrh na obžalobu prezidentky, se má uskutečnit 30 dní po vyhlášení výsledků voleb. Pro přijetí návrhu je zapotřebí souhlasu 90 ze 150 poslanců v parlamentu.

Následně se celou záležitostí zabývá ústavní soud, který rozhodne o případných následcích obžaloby. Tento krok způsobil velké politické rozepře a vyvolal otázky týkající se demokracie a právního státu na Slovensku.

Témata:  Slovensko Robert Fico Zuzana Čaputová

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy