Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico na výročí srpna 1968 varoval před politikou jednoho názoru

Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Foto: Wikimedia Commons

Události 21. srpna 1968, kdy do tehdejšího Československa vtrhla vojska zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem, si dnes připomnělo i Slovensko. Tamní premiér Robert Fico varoval před "politikou jednoho správného názoru". 

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) u příležitosti 56. výročí invaze zdůraznil, že 21. srpen 1968 je připomínkou toho, kam může vést politika jednoho správného politického názoru a odmítání suverénních a odvážných postojů. Upozornila na to agentura TASR.  

"Výročí srpnových událostí v roku 1968 by mělo být mementem i v současné době. Když se opět prosazuje politika jednoho správného politického názoru a když každý, kdo projevuje suverenitu a odvahu v názorech na nejzávažnější zahraničněpolitická témata, stojí před nevybíravým tlakem vyspělých demokracií a hrozbou izolace," řekl Fico. 

21. srpen 1968 bude podle slovenského premiéra v historii země vždy spojen s násilným zastavením obrodných a demokratizačních procesů, jimž procházelo tehdejší Československo. 

"Rozhodnutí signatářů Varšavské smlouvy potlačit s použitím vojenské síly jakýkoliv jiný než povinný jednotný názor obralo Čechy a Slováky o možnost vydat se efektivnější a svobodnější cestou, než jakou nabízel existující politický režim," dodal Fico. 

Témata:  Robert Fico Slovensko okupace 1968

Související

Aktuálně se děje

24. června 2025 10:18

Lela s Arniem opět v nemocnici. Slovenka zalarmovala lékaře, v plánu je operace

Radost z nejmladšího potomka vystřídaly v domácnosti Vémolových starosti. U malého Arnolda totiž byly odhaleny poměrně vážné zdravotní potíže. Chlapec bude dokonce muset podstoupit operaci. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Výbuchy v Íránu

Analýza

Přímý konflikt Íránu s Izraelem a americký zásah mění pravidla hry. Roste riziko teroru na Západě

Přímý střet Íránu s Izraelem a následný americký zásah proti íránským jaderným zařízením přetvářejí charakter blízkovýchodního konfliktu. Teherán, tradičně spoléhající na proxy skupiny, nyní čelí přímému vojenskému tlaku. Riziko širší eskalace roste, a to nejen v regionu, ale i mimo něj. Hrozí útoky íránských spojenců na Západě, včetně Evropy, kde bezpečnostní složky varují před možností teroristických operací.