reklama

Fica nyní čeká setkání s předsedou SNS Andrejem Dankem, který uvedl, že chce, aby se následně oba střetli i s Peterem Pellegrinim, jehož strana Hlas-SD se k průběhu jednání rovněž nechce vyjadřovat.

"Hlas-SD nebude komentovat probíhající jednání o sestavení vlády. Naší prioritou je dát Slovensku stabilní a zodpovědnou vládu a prosadit co nejvíc priorit z našeho programu pro lidi," uvedla mluvčí strany Patrícia Medveď Macíková pro TASR.

Slovenská média v pátek napsala, že novou vládní koalici s největší pravděpodobností utvoří Smer, Hlas a SNS, přičemž Fico se stane premiérem a Pellegrini předsedou parlamentu. Ještě o den dříve kolovaly zvěsti, že předseda Hlasu aspiruje na post v čele kabinetu.

Předčasné parlamentní volby na Slovensku proběhly v sobotu. Smer-SD získal 22,94 procenta hlasů a 42 poslaneckých křesel. Druhé Progresivní Slovensko jich bude mít o deset méně, obdrželo 17,96 procenta hlasů. Hlas-SD na třetím místě se 14,7 procenta bude zastupovat 27 zákonodárců.

Sedmi, respektive pětiprocentní hranici pro vstup překonaly také koalice OĽANO a přátelé (8,89 %, 16 poslanců) a subjekty KDH (6,82 %, 12 p.), SaS (6,32 %, 11 p.) a SNS (5,62 %, 10 p.).