reklama

"Na to, abychom si uvědomili, jaké osobnosti jsme měli v naší moderní historii, potřebujeme někdy více času. Dnes jsem si odskočil do staré Dúbravky a položil květiny na hrob Dr. Gustáva Husáka. Narodil se přesně před 111 lety," uvedl Fico na facebooku.

Husák podle staronového slovenského premiéra prokázal odvahu při organizování Slovenského národního povstání za druhé světové války. "Potom se s ním vypořádali extrémní blázni v řadách komunistů, zavřeli ho, bili," konstatoval předseda Smeru.

Fico také vyjádřil názor, že Husák zabránil represím v normalizačních 70. letech, kdy měl rozhodující úlohu. "Vždy s ním byla spojená vzdělanost a inteligence. Udělal i chyby, ale kdo je nedělal a nedělá... Po boji je každý generál. Já však cítím, že je mu třeba projevovat úctu a respekt," dodal.

S Ficem položili věnce a kytici k hrobu dva místopředsedové slovenské sněmovny Ľuboš Blaha a Andrej Danko.

Husák byl za minulého režimu téměř dvě dekády generálním tajemníkem KSČ, až v prosinci 1987 ho vystřídal Miloš Jakeš. Ve funkci prezidenta vydržel až do sametové revoluce, byl tak posledním komunistickým prezidentem.