reklama

"Kdo se odkloní od povinné rétoriky, která se šíří světem, je okamžitě označován za ruského trojského koně. Kdo je pro mír, je válečný štváč a ruský agent," řekl Fico podle Denníku N. Při přípravě jakýchkoliv sankcí proti Rusku hodlá požadovat analýzu dopadů. Sankce podle něj ztrácejí smysl, pokud Slovensko poškozují.

Základním politickým cílem Smeru je podle premiéra úspěšné vládnutí zakončené opětovným vítězstvím v parlamentních volbách. "Nevnímám to jako souhrn čísel, ukazatelů či grafů. Úspěšní budeme v roce 2027 jen tehdy, pokud lidé zkonstatují, že se mají lépe a žijí bezpečněji," řekl podle TASR v odkazu na heslo z programového prohlášení vlády.

Fico minulý týden zopakoval, že odmítá státní vojenskou pomoc Ukrajině. Zbrojařským firmám ale v případě zájmu neplánuje bránit v dodávkách zbraní. Ministra obrany Roberta Kaliňáka v souvislosti s předchozími dodávkami požádal o inventuru vojenského materiálu.

"Uděláme všechno pro to, abychom Ukrajině pomohli humanitárně a civilně. Předpokládám, že jednou z takových věcí by mohlo být odminování," uvedl slovenský premiér. Představit si umí i zdravotnickou pomoc či opravu civilních objektů, podporu chce ale podmiňovat konkrétními kroky.

Fico už na konci října navzdory stanovisku parlamentního výboru pro evropské záležitosti, které měl tlumočit na unijním summitu, řekl, že všestranná pomoc Ukrajině by neměla zahrnovat dodávky zbraní. "Jako předseda vlády budu podporovat nulovou vojenskou pomoc Ukrajině," prohlásil.

Předseda Smeru také již tehdy deklaroval, že nepodpoří další balíček sankcí, dokud nebude disponovat analýzou dopadů na Slovensko. "Pokud mají být nějaké sankce, které nás mají poškozovat, jako nás poškozovala většiny sankcí, tak nevidím žádný důvod je podporovat," dodal.