reklama

Několik stížností parlamentnímu ombudsmanovi tvrdilo, že nadměrná konzumace alkoholu na srpnovém večírku měla způsobit, že premiérka nebyla schopna vykonávat své oficiální povinnosti. Finský kancléř spravedlnosti - nezávislý úředník odpovědný za dohled nad zákonností jednání ministrů, kterému může každý občan podat stížnost - však dospěl k závěru, že premiérka své povinnosti nezanedbala.

Nebyl "žádný důvod podezřívat premiérku z nezákonného jednání při výkonu její funkce nebo ze zanedbání jejích úředních povinností", napsal ve svém rozhodnutí kancléř spravedlnosti Tuomas Pöysti.

Ve stížnostech se rovněž tvrdilo, že chování Marinové bylo pro premiérku nevhodné a že podkopala "pověst a bezpečnost Finska". Pöysti uvedl, že jeho kompetence se omezují na posuzování zákonnosti jednání ministrů a není jeho úkolem posuzovat "morální a společenský" rozměr volnočasových aktivit premiéra nebo důvěry, které se těší.

Takové otázky jsou podle Pöystiho "věcí parlamentu". Dodal, že politická odpovědnost "se pravidelně zvažuje i v demokratických volbách". Oficiální rezidence premiéra může být podle něj využívána i k soukromým akcím.

Marinová poté, co video uniklo, novinářům řekla, že je "rozrušená". "Strávila jsem večer se svými přáteli, bavila jsem se, dokonce i hlučně, tančila jsem a zpívala," řekla. "Jsem člověk. A i já někdy toužím po radosti, světle a zábavě uprostřed těchto temných mraků," dodala později. V reakci na zveřejnění videozáznamu podstoupila i test na drogy, vyšel jí negativní.

Kritici a političtí oponenti Marinové tvrdili, že její chování bylo nevhodné, nerozvážné a nezodpovědné. Výběr jejích přátel podle nich ukazuje na nedostatek soudnosti a uniklé fotografie a videa ji mohou vystavit kritice nebo dokonce vydírání.

Stovky Finek i dalších žen z celého světa zveřejnily na sociálních sítích videa, která je zachycují při taneční zábavě na podporu Marinové. Sdílely je pod hashtagem "solidarita se Sannou".

Nejmladší premiérka světa se netají tím, že se ráda baví. Byla opakovaně vyfocena na hudebních festivalech. Loni se omlouvala za to, že byla na diskotéce, ačkoliv se před tím setkala s pozitivně testovanou kolegyní. Německý bulvární deník Bild ji označil za "nejvíc cool političku na světě".