Firma uvedla, že má pravidlo neutrality, což znamená, že v jejích prostorách není povolena žádná pokrývka hlavy, ať už jde o čepici, kšiltovku nebo šátek. Žena se obrátila se svou stížností na belgický soud, který následně požádal o radu Soudní dvůr EU.

Soudci v Lucemburku uvedli, že v takovém zákazu by neměla být žádná přímá diskriminace. "Vnitřní předpis podniku, který zakazuje viditelné nošení náboženských, filozofických nebo duchovních znaků, nepředstavuje přímou diskriminaci, pokud se vztahuje na všechny zaměstnance obecně a bez rozdílu," uvedl dnes soud v tiskové zprávě.

Soudní dvůr EU loni rozhodl, že zaměstnavatelé mají za určitých okolností právo zakázat muslimským ženám zakrývat si v práci hlavu či obličej v souladu s požadavky jejich víry. "Zákaz nosit na pracovišti jakoukoli viditelnou formu vyjádření politického,filozofického nebo náboženského přesvědčení může být odůvodněn potřebou zaměstnavatele prezentovat se vůči zákazníkům neutrálním způsobem nebo předcházet společenským konfliktům," uvedli tehdy soudci.

Soud se rovněž již před pěti lety postavil na stranu zaměstnavatelů ve Francii a Belgii. Ti propustili dvě muslimské ženy kvůli tomu, že odmítaly na pracovišti odložit šátek. V té době spor o nošení šátků zvláště v západoevropských zemích vyvolával silné vášně. Soud tehdy konstatoval, že zaměstnavatelé musí přistupovat stejně k vyznavačům všech náboženství.

reklama