reklama

I tak je to celoevropský denní rekord od začátku pandemie covidu-19. Dosavadní francouzské čtyřiadvacetihodinové maximum bylo úterních 271.686 infekcí.

Kvůli covidu-19 za uplynulý den ve francouzských nemocnicích zemřelo dalších 246 lidí. Počet pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče stoupl z 3665 na 3695. Celkem je v zemi s covidem-19 hospitalizováno přes 20.000 osob, což je nejvíce od konce května.

Kvůli rychle se šířící variantě omikron se 67milionová země rozhodla, že umožní dál pracovat infikovaným zdravotníkům, kteří nemají příznaky covidu-19. Důvodem je obava, že by jich mohl být nedostatek, pokud jich příliš skončí v karanténě.

Ve Francii, která zatím situaci zvládá lépe než v některých předchozích vlnách, se poprvé počet nakažených přehoupl přes 200.000 v posledním týdnu loňského roku. Poté tři dny úřady evidovaly pokles, který ale mohl souviset i s obdobím kolem oslav příchodu nového roku, kdy fungoval menší počet testovacích míst. Od úterý jsou čísla znovu dramatická.

V Itálii se druhý den v řadě potvrdilo nejvíce nákaz koronavirem od počátku pandemie covidu-19. Dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví 189.109 nových případů, o den dříve to bylo 170.844 nákaz virem SARS-CoV-2. Za poslední den vzrostl i podíl pozitivních testů, a to na 17,3 procenta. O den dříve to bylo 13,9 procenta. Informovala o tom televize SkyTg24.

Úmrtí spojených s covidem-19 přibylo v Itálii za posledních 24 hodin 231, o den dříve to bylo 259, což byl nejvyšší počet od loňského 30. dubna, kdy to bylo 263 takových úmrtí.

Počty zaznamenaných nákaz koronavirem začaly v Itálii výrazně růst od Vánoc, na silvestra tamní vláda oznámila 144.243 potvrzených nákaz, což bylo tehdy nejvíc od prvního případu v Itálii před téměř dvěma lety.

Podle agentury ANSA by italská vláda mohla dnes večer schválit další protikoronavirové opatření, a to povinné očkování pro všechny starší 50 let. Už minulý týden schválila zpřísnění, jež začne platit od 10. ledna a jímž rozšířila na další aktivity povinnost takzvaného superzeleného pasu. Ten potvrzuje očkovaní či nedávné prodělání covidu-19 a nyní je potřeba například pro vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či divadel. Ve veřejné dopravě či na pracovišti stačí negativní test na koronavirus. Nově bude superzelený pas nutný pro cesty veřejnou dopravou, ubytování v hotelech, vstupy do bazénů, používání lyžařských vleků i pro posezení na zahrádkách restaurací.