Ve Francii potřebují pravidelné testy na koronavirus ti, kdo si chtějí užívat společenského života a nemohou se prokázat dokladem o očkování nebo prodělání nemoci covid-19. Covidové pasy se musejí předkládat například při návštěvě restaurací, kin či plaveckých bazénů a nutné jsou i pro cesty dálkovými spoji.

Podle vlády už očkovací kampaň pokročila natolik, že všichni už dostali možnost nechat si aplikovat vakcínu. Ti, kteří ji nechtějí, už testy zdarma mít nebudou. V lékárnách budou za antigenní test platit v průměru 22 eur (560 Kč), PCR testy stojí zhruba 44 eur (1120 Kč).

Neočkovaných nebo jen částečně očkovaných je v 68milionové Francii skoro sedm milionů dospělých.

"Placení je samozřejmě trochu otrava, ale prostě jsme se rozhodli neočkovat," řekl agentuře AFP v Rennes 52letý Frédéric Gérard. Peníze nejsou motivací pro očkování ani pro 39letého manažera Vincenta z Alsaska, který čeká na schválení vakcíny od firmy Novavax. "Samozřejmě je tady povinnost testovat se každé tři dny, ale to, že je potřeba zaplatit, prostě patří k pravidlům hry," řekl.

Francouzská média píší, že zájem o testy dnes značně opadl. Ve čtvrtek, kdy byly testy naposledy zdarma, se ještě v lékárnách tvořily fronty. "Dnes je lidí znatelně méně," řekla AFP pařížská lékárnice Evelyne Bismuthová.

Zpoplatnění testů na koronavirus pro neočkované zavedla nebo zvažuje řada zemí. Bezplatné testy pro neočkované skončily v polovině září například v Řecku. Od pondělí si rychlotesty na koronavirus musí nově hradit také neočkovaní Němci. O zpoplatnění testů na koronavirus uvažovala i česká vláda, nakonec k němu ale nepřistoupila.