Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie musí dále zvyšovat investice do armády, řekl Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie musí pokračovat ve zvyšování investic do armády, řekl prezident Emmanuel Macron v zahradě Elysejského paláce v rozhovoru s televizní stanicí TF1. Prioritami pro nadcházející roky jsou podle něj vesmír, kybernetika a námořnictvo.

Prezident hovořil u příležitosti oslav státního svátku 14. července. Byl to Macronův první živý rozhovor od jeho znovuzvolení do úřadu letos v dubnu.

"Válka na Ukrajině bude trvat," prohlásil Macron a dodal, že je důležité připravovat armádu na intenzivní konflikty, jako je ten na Ukrajině.

V souvislosti s energetickou bezpečností Macron vyzval ke "všeobecné mobilizaci" za snížení spotřeby energií, Rusko podle něj využívá dodávky plynu jako válečnou zbraň. "Jsme v hybridní válce," uvedl.

Francie na dodávkách ruského plynu není závislá. "Jsme v procesu naplňování našich zásobníků na 100 procent kapacity do podzimu," řekl Macron. Dodal nicméně, že je nutné se připravit na možný nedostatek energií.

Protiruské sankce podle francouzského prezidenta zasahují především ruskou ekonomiku. "Nechceme světovou válku. Chceme zastavit válku bez vedení války," řekl Macron a dodal: "V této souvislosti rostly ceny energií před válkou a rostou i nadále."

Poznámkou o tom, že nemá "ve zvyku být pod něčím vlivem" dnes Macron reagoval na nedávná zjištění investigativních médií, že firma Uber mezi lety 2013 a 2017 získávala na svoji stranu přední politiky včetně francouzského prezidenta, kteří lobbovali za její zájmy. Britská stanice BBC informovala o přátelství mezi Macronem a bývalým kontroverzním šéfem Uberu, jemuž prezident údajně slíbil, že bude ve prospěch jeho firmy reformovat zákony.

Za otevřením trhu s taxislužbami mezi lety 2014 a 2016, kdy byl ministrem hospodářství, si prý Macron stojí a "bude stát i zítra". V roce 2015 podepsal dekret, který zmírnil požadavky na udělování licencí řidičům Uberu.

Prezidentův mluvčí uvedl, že kvůli funkci bylo pro Macrona přirozené stýkat se s mnoha společnostmi zapojenými do výrazných změn, které se objevily v těchto letech v sektoru služeb, napsala BBC.

Macron dnes hovořil také o francouzské sociální politice a nezaměstnanosti, která byla tématem jeho předvolební kampaně. Macronovým cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti do roku 2027.

Macron rozhovor poskytl po vojenské přehlídce v Paříži, které se účastnilo 6300 vojáků, 64 letadel, 25 vrtulníků, 181 vozidel a 200 koní. Televize France24 průvod označila za "velmi vlastenecký, ale s poselstvím jednoty" a východní spolupráce v kontextu války na Ukrajině. V průvodu šly i menší jednotky devíti zemí, včetně jednotky čestné stráže české armády.

V tradičním projevu k armádě ve středu Macron oznámil vojenskou strategii pro nadcházející měsíce. Francie bude podle něj pokračovat ve stahování z afrických bojišť, zejména z Mali, a bude své jednotky připravovat na intenzivní konflikty, jako je právě probíhající válka na Ukrajině.

V Africe chce Francie zůstat ve druhé linii a s africkými státy více spolupracovat na diplomatické úrovni, vše v rámci boje s terorismem.

"Něco mě nutí být na sebe náročnější," řekl francouzský prezident závěrem dnešního rozhovoru. "Prezident a velitel ozbrojených sil, to s sebou nese odpovědnost," prohlásil evidentně dojatý. "Jsme silná země a tou i zůstaneme, protože máme hodně síly, kterou vybudovali naši předkové," dodal Macron.

Témata:  Francie Emmanuel Macron

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy