Roste také zátěž francouzských nemocnic, ve kterých aktuálně pobývá 23.371 pacientů s covidem-19, z toho téměř 4000 na jednotkách intenzivní péče. Za posledních 24 hodin nemocnice přijaly 3149 nových pacientů, z toho 492 na JIP. Celková bilance úmrtí vzrostla o 270 zesnulých a činí 98.847 lidí, kteří s covidem zemřeli v nemocnicích.

"Nikdy předtím od počátku zdravotní krize jsme tu taková čísla neměli," řekl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran francouzským senátorům.

V pondělí ministerstvo zdravotnictví informovalo, že za 24 hodin přibylo v zemi zhruba 94.000 nakažených. Pondělní čísla ale bývají ve Francii zpravidla nižší kvůli víkendovému zpoždění při hlášení nových nákaz a menšímu počtu prováděných testů. Denní průměr nakažených za posledních sedm dní se v pondělí vyšplhal na 270.000, dnes už to bylo přes 280.000.

Prezident Emmanuel Macron minulý týden ohlásil, že hodlá prosadit přísnější pravidla pro lidi, kteří nejsou proti covidu-19 očkovaní. Ve Francii nyní platí, že pro vstup do restaurací, kaváren, kin nebo vlaků je nutný zdravotní průkaz, který obsahuje potvrzení o vakcinaci, prodělání covidu nebo negativním testu. Vládou plánovaný očkovací pas bude vyžadovat potvrzení o očkování, pouhý negativní test stačit nebude. Neočkovaní tak nebudou moci navštěvovat pohostinská a jiná volnočasová zařízení.

Pobouření francouzských rodičů dnes vyvolala nová změna pravidel pro testování dětí v případě, že se u jejich spolužáků prokáže covid. Za poslední týden byla již třetí. Nová pravidla v pondělí večer představil premiér Jean Castex, školy se jimi musely řídit už dnes. Pokud se u některého žáka objeví covid-19, nemusí už jeho spolužáci podstupovat PCR testy, ale budou jim stačit ty antigenní. Pozitivní nález také nebude znamenat, že si rodiče ihned musí vyzvednout ostatní žáky. Nově bude vyučování pokračovat až do konce školního dne.

Vláda změnu hájí jako "přizpůsobení se vývoji pandemie". Rodiče a učitelé jsou ale podle reportáže stanice BFM TV "na konci sil". Kritizují neustálé změny a jejich nesystematičnost. Odbory zastupující učitele na prvním stupni základních škol Snuipp-FSU oznámily na čtvrtek stávku až 75 procent vyučujících.

"Tato největší mobilizace za posledních 20 let není stávkou proti viru, ale ilustruje rostoucí frustraci ve školách," píše se v prohlášení odborů.