reklama

Francouzský prezident Emmanuel Macron zesiluje svoje snahy o větší bezpečnostní spolupráci EU vzhledem k hluboké diplomatické krizi, kterou vyvolalo uzavření paktu mezi USA, Británií a Austrálií zvané AUKUS.

"Jasně to odmítáme. Místo (v RB OSN) je naše a také tak zůstane," uvedla ve vyjádření Macronova kancelář. "Budeme koordinovat svoje kroky s EU tak, jak to bude nutné, a se vší suverenitou," dodal Elysejský palác.

The Daily Telegraph se ve svém článku odvolával na vyjádření nejmenovaného blízkého Macronova přítele. O přenechání francouzského křesla Evropské unii se podle listu v Bruselu v poslední době často hovoří a na Paříž v tomto směru údajně vyvíjí tlak například Německo.

Francie je po odchodu Británie z EU jediným členským státem sedmadvacítky se stálým místem v RB OSN, což je orgán, který dohlíží na mezinárodní mír. Stálí členové, mezi něž se řadí kromě Francie také USA, Rusko, Čína a Británie, jako jediní v radě disponují právem veta.

Francie se dostala do diplomatické roztržky s USA, Británií a Austrálií kvůli uzavření jejich strategického paktu, v jehož důsledku Paříž přišla mimo jiné o masivní zbrojní kontrakt s Canberrou. Macron od té doby zesiluje svoje snahy o užší vojenskou a zahraničněpolitickou spolupráci členských zemí EU, v podobném duchu se vyslovují i vysocí unijní představitelé.

Ačkoliv je vznik samostatné evropské armády ještě poměrně vzdálenou vyhlídkou, Macron se podle The Daily Telegraph snaží alespoň položit její základy. Unijní lídři například tento měsíc navrhli vytvoření sil rychlé reakce o 5000 mužích, aby mohla EU okamžitě reagovat na krize podobné té, která vypukla v srpnu v Afghánistánu.

Zpráva The Daily Telegraph vyvolala pobouřené reakce některých politických lídrů ve Francii. K rychlému popření informace vyzval Macrona šéf levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon. "Pokud je tato informace pravdivá, jedná se o akt zrady vůči státu," napsala na twitteru šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

reklama