"Po velmi dlouhém vyšetřování (kontrarozvědka) DGSI 10. dubna odhalila tajnou operaci, kterou prováděly ruské tajné služby na našem území," uvedlo v prohlášení ministerstvo. "Šest ruských agentů působících pod diplomatickým krytím, jejichž aktivity se ukázaly být v rozporu s (francouzskými) národními zájmy, bylo prohlášeno za nežádoucí osoby," pokračuje vyjádření.

Francie již před týdnem podobným způsobem vyhostila 35 ruských diplomatů, kteří podle ní pracovali v rozporu s francouzskými zájmy. Oznámení tehdy učinila ve stejný den jako Německo, které ze země vykázalo 40 pracovníků tamní ruské ambasády. Řada dalších evropských zemí postupovala obdobně a zatím z nich muselo odejít více než 200 ruských diplomatů.

Vyhoštění jednoho diplomatického pracovníka ruského velvyslanectví v Praze oznámila už dříve také Česka republika. Ministerstvo zahraničních věcí také na začátku dubna v reakci na invazi na Ukrajinu apelovalo na ruské diplomaty, kteří mají svědomí a schopnost rozpoznat zlo, aby opustili kruh spolupachatelů.