reklama

"Pokud jde o Británii, stávající pravidlo nařizuje ukázat při vstupu do Francie negativní test ne starší 48 hodin," řekl dnes Attal rozhlasové stanici France Info. Dodal, že vláda by k rozhodnutí mohla dospět v příštích dnech.

Nejméně jeden člověk zemřel ve Spojeném království poté, co se nakazil variantou omikron, oznámil už v pondělí premiér Boris Johnson. Podle agentury Reuters šlo zároveň o první veřejně potvrzené úmrtí v souvislosti s novou variantou koronaviru. Podle britského úřadu pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) se v zemi variantou omikron každý den nakazí patrně až 200.000 lidí. Laboratorně potvrzených případů nákazy omikronem je v 67milionové Británii 4713, řekl poslancům ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Francii nyní sužuje pátá vlna covidové pandemie, v níž převažuje varianta delta. Případů výskytu varianty omikron, která byla v listopadu poprvé odhalena v Jihoafrické republice, Botswaně a Hongkongu, Francie podle Attala zaznamenala 133.

Navzdory hrozbě plynoucí z nové varianty Francie v tuto chvíli nechystá nová restriktivní opatření. Klíčovou součástí strategie francouzské vlády je podle Attala urychlení vakcinace posilující dávkou vakcíny. Vláda však prý situaci neustále sleduje.

Pohyblivý sedmidenní průměr nových případů koronavirové infekce dnes byl na hodnotě 48.879, což je nejvíce za víc než rok. Aktuálně je v 68milionové Francii kvůli covidu-19 hospitalizováno 14.527 lidí, což je nejvíce od 5. června. V pondělí země hlásila dalších 231 úmrtí v souvislosti s covidem v nemocnicích a počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče vzrostl o 150 na 2752.