Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzi budou mít zkažené Vánoce? Stávka má dalekosáhlé dopady

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: INT

Ve Francii již desátý den pokračují stávky v dopravě kvůli vládnímu návrhu reformy důchodů. Panují obavy, že se protestní akce protáhne do Vánoc a lidé se příští pátek nedostanou na svátky domů. Manažerka státních drah SNCF Rachelle Picardová nicméně listu Le Parisien řekla, že nejméně polovina cestujících o svátcích odjede. "Pokusíme se uskutečnit zázraky," ujistila.

Dnes ale protesty nadále těžce ochromovaly veřejnou dopravu. Podle údajů SNCF vyjela jen čtvrtina z plánovaných rychlovlaků TGV. V Paříži zůstalo kompletně uzavřených devět linek metra, vyjelo jen několik příměstských vlaků RER. Autobusová doprava je zajištěna ze 60 procent. Naproti tomu tramvaje jezdí v téměř normálních intervalech.

V nadcházejícím týdnu státní dráhy SNCF podle některých údajů zveřejní nouzový jízdní řád pro případ stávek v době vánočních dnů. V úterý ráno se podle Picardové "všichni cestující, kteří si rezervovali vlakovou jízdenku na spoj s odjezdem o vánočních prázdninách (pátek 20., sobotu 21. a neděli 22. prosince) dozvědí, jestli jejich vlak pojede nebo ne." Těm, jejichž spoj bude zrušen, se SNFC bude snažit nabídnout nějakou náhradní možnost, ujistila.

Podrobnosti chystané reformy představila vláda ve středu, odbory ale neuspokojila. Premiér Édouard Philippe uvedl, že transformace důchodového systému ve Francii vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však podle něj budou spravedlivá.

Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Systémem bonusů a slev chce přitom vláda motivovat k odchodu na odpočinek až v 64 letech. Reformu bude ještě projednávat parlament.

Témata:  Francie stávka demonstrace ve Francii

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy