Castex podal demisi vlády do Macronových rukou odpoledne na schůzce v Elysejském paláci. Prezident ji přijal.

Castexův krok otevřel cestu k dlouho očekávané revizi Macronova kabinetu. Staronový šéf Elysejského paláce po svém dubnovém znovuzvolení prohlásil, že jeho nová vláda by měla mít méně ministrů.

Macron podle agentury Reuters potřebuje vyslat signál, že vnímá frustraci voličů, která se projevila nízkou volební účastí a velkou podporou krajní pravice i levice. Minulé pondělí uvedl, že má jasno, kdo se stane příštím premiérem. Bude to podle něj osobnost, která vykazuje sociální, ekologické, ale také ekonomické cítění.

Podle francouzských médií se očekává, že novou vládu povede žena. Příští premiérkou se nejspíš stane dosavadní ministryně práce Élisabeth Borneová. Jméno nového šéfa vlády by mohlo být známo už dnes večer.

Borneová by podle Reuters mohla Macronovi pomoci čelit výzvě levicového veterána Jeana-Luka Mélenchona, který se v prezidentských volbách umístil na třetím místě. Mélenchon vytvořil širokou levicovou koalici, která má ambice zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách.

První kolo voleb do francouzského Národního shromáždění se uskuteční 12. června. Pokud není v prvním kole v daných obvodech nikdo zvolen, koná se o týden později, letos tedy 19. června, kolo druhé.