Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské prvomájové demonstrace. Lidé jdou do ulic kvůli penzijní reformě

Policie Francie
Policie Francie
Foto: Police Nationale

Svátku práce využívají mnozí Francouzi k tomu, aby opět vyrazili do ulic protestovat proti důchodové reformě prosazené prezidentem Emmanuelem Macronem. Především kvůli ní došlo ke zvýšení důchodového věku ze 62 na 64 let.

Macron navíc při schvalování penzijní reformy obešel parlament. Odbory dnes chtějí ukázat, že bitvu ještě nevzdali. "Myslím, že uvidíme stovky tisíc demonstrantů, možná milion až 1,5 milionu," uvedl šéf jedné z odborových organizací Laurent Berger podle France24.

Francouzská policie je kvůli protestům ve střehu, úřady očekávají o něco nižší účast než odboráři. Odhady mluví o maximálně 650 tisících lidí po celé zemi, včetně až stovky tisíc občanů, kteří by mohli vyrazit do ulic Paříže.

Témata:  Francie policie Francie

Související

Aktuálně se děje

22. ledna 2026 5:00

Počasí: Zima pokračuje, o víkendu teploty spadnou až na -8 stupňů

Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy