Program, který vyvinuly společnosti Google a Capgemini, na leteckých snímcích rozpozná bazény a porovná údaje s katastrem nemovitostí. Francouzi program rok testovali v devíti ze stovky departementů, teď ho chtějí úřady rozšířit na celé území. Software by mohl mít využití i pro pátrání po neohlášených přístavbách, terasách nebo altáncích.

Úpravy nemovitostí, kam spadá i výstavba bazénu, jsou majitelé ve Francii povinni hlásit finančním úřadům do 90 dnů. Daň z nemovitosti se odvíjí od její hodnoty a s bazénem stoupá. Bazén o rozloze 30 metrů čtverečních se promítne nárůstem vyměřené daně o zhruba 200 eur (4900 korun) ročně.

Technologie má ještě jisté nedostatky, v dubnu její autoři přiznali 30procentní chybovost. Program někdy mylně považoval solární panely za bazény, nedovedl odhalit budovy ukryté pod stromy nebo ve stínu jiných nemovitostí. Problematické jsou například také velké psí boudy, herní prvky pro děti nebo třeba stany.

Ve Francii žije 67 milionů lidí a ještě před rozmachem výstavby bazénů během pandemie covidu-19 bylo v zemi podle odhadů 3,2 milionu soukromých bazénů. Finanční úřad doufá, že při použití softwaru na celou Francii by mohl v příštím roce zvýšit výběr daně o 40 milionů eur (983 milionů korun).