Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzský policista byl obviněn kvůli zastřelení mladíka

Francouzská policie
Francouzská policie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Francouzský policista, který v úterý zastřelil sedmnáctiletého mladíka, byl zatčen a obviněn z úmyslného zabití. Stalo se tak poté, co místní žalobce z Nanterre nejprve oznámil, že je tento příslušník bezpečnostních složek vyšetřován.

O obvinění policisty se zmínila britská BBC. Ve Francii mezitím pokračují protesty, úřady zatkly nejméně 180 lidí. Ministr vnitra Gérald Darmanin uvedl, že dnes večer bude po celé Francii mobilizováno 40 tisíc policistů. Včera jich podle něj bylo nasazeno pouze 9 tisíc. Výjimečný stav se ale vyhlásit nechystá.

Střety se z okolí hlavního města Paříže přenesly do dalších měst v čele s Toulouse, Dijonem a Lyonem. Do Paříže a okolních předměstí bylo nasazeno okolo dvou tisíc policistů. V západní oblasti metropole Hauts-de-Seine dokonce došlo ke střelbě, o obětích ale nejsou žádné informace.

Protesty se odehrávají v souvislosti s úmrtím sedmnáctiletého mladíka, kterého zastřelil policista při dopravní kontrole. „Vozidlo nejprve odmítlo uposlechnout, poté bylo zablokováno v dopravním proudu, kde došlo k novému pokusu o kontrolu ze strany dvou policistů. V té době řidič, který nejprve vypnul motor, vozidlo znovu nastartoval a poté odjel. Právě v této souvislosti policista použil střelnou zbraň,“ vylíčil včera šéf pařížské policie Laurent Nunez.

Lidi rozzuřilo video z úterní střelby. Dva policisté se na něm snažili zastavit vozidlo, zatímco jeden z nich mířil na řidiče přes okno a při odjezdu na něj zblízka vystřelil. Mladíka zasáhl do hrudníku, ten o několik desítek metrů dále havaroval. Záchranáři mu již nemohli pomoci.

Právník rodiny mrtvého řidiče Yassine Bouzrou odmítl tvrzení úřadů o tom, že policisté byli v ohrožení života. „Video jasně ukazuje, že policista chladnokrevně zabil mladého muže,“ řekl. „Nic nemůže ospravedlnit to, co se stalo,“ uvedla další z právniček rodiny Jennifer Camblaová. Smrt označila za popravu. Matka mrtvého mladíka svolala na čtvrtek pochod k uctění památky svého jediného dítěte, píše France24.

V autě se sedmnáctiletým mužem seděli další dva spolujezdci. První spolujezdec byl krátce po incidentu zadržen, následně ho policisté propustili. Druhý spolujezdec je dosud na útěku. BBC upozornila, že sedmnáctiletý Naël M. je letos už druhou osobou, kterou zastřelila policejní hlídka během policejní kontroly. Loni takto zemřelo rekordních 13 osob.

Témata:  Francie policie Francie

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy