Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Generální tajemník OSN a západní svět stojí pevně za Izraelem. Jde o "bezprecedentní eskalaci"

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
Foto: UN

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a západní země se postavily na stranu Izraele a ostře odsoudily Írán za útoky bezpilotními letouny a raketami. Spojené státy potvrdily svou pevnou podporu Izraeli, zatímco Evropská unie označila situaci za "bezprecedentní eskalaci". Británie varovala, že Írán způsobuje v regionu chaos, zatímco Německo varovalo před hrozbou "regionálního požáru".

Guterres vyzval k okamžitému zastavení nepřátelských akcí a „rozhodně odsoudil vážnou eskalaci způsobenou rozsáhlým útokem“ Íránu na Izrael. „Jsem hluboce znepokojen velmi reálným nebezpečím destruktivní eskalace v celém regionu. Vyzývám všechny strany k maximální zdrženlivosti, aby se vyhnuly jakýmkoli akcím, které by mohly vést k velké vojenské konfrontaci na mnoha frontách na Blízkém východě," uvedl v prohlášení na sociálních sítích X.

Americký prezident Joe Biden potvrdil pevný závazek USA v podpoře Izraele před hrozbami ze strany Íránu. Na sociální síti X napsal, že jejich ochrana je neochvějná. Šéf diplomacie EU Josep Borrell odsoudil íránský útok a označil ho za "bezprecedentní eskalaci". Charles Michel, šéf Evropské rady, vyzval k zabránění dalšího krveprolití na Blízkém východě a slíbil, že situaci budou s partnery bedlivě sledovat.

Britský premiér zdůraznil, že Írán opětovně ukázal svůj záměr způsobit zmatek na svých hranicích. Na sociálních sítích X uvedl, že společně se spojenci intenzivně pracují na stabilizaci situace a zabránění další eskalaci.

Německý kancléř Scholz ujišťuje, že jeho země stojí pevně na straně Izraele. Na sociální síti X označil izraelskou stávku za nezodpovědnou a neopodstatněnou. Zároveň varoval, že Íránu hrozí regionální požár.

Ministr zahraničí Sejournet ostře odsoudil íránský útok na Izrael. Na sociální síti X zdůraznil, že Írán překročil novou linii svými akcemi, které mají destabilizovat situaci a zvyšují riziko vojenské eskalace. Potvrdil rovněž závazek Paříže k bezpečnosti Izraele.

Český premiér Petr Fiala (ODS) íránský útok odsoudil a vyjádřil pevnou podporu Izraele: "Pevně stojíme za Izraelem a jeho právem se bránit!"

Podle Izraelských obranných sil IDF Írán vypálil na Izrael přibližně 200 raket a dronů. Většina z nich byla podle izraelské armády zneškodněna mimo území. Zprávy médií uvádějí, že desítky granátů byly sestřeleny Spojenými státy, Velkou Británií a Jordánskem. Izraelské úřady odhadují škody jako minimální, byla potvrzena jedna oběť. Írán tvrdí, že granáty dosáhly svých cílů.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Írán OSN (Organizace spojených národů) António Guterres OSN

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy