reklama

Nevídané supernově, nazvané SN2016aps, předcházelo spojení dvou obřích hvězd, přičemž každá z nich byla 50krát větší než Slunce. Zhruba 1000 let před explozí se obě vesmírná tělesa spojila do jedné masivní hvězdy, při následném výbuchu se uvolnilo dvakrát tolik energie, než u jiných doposud zaznamenaných supernov.

"Zjistili jsme, že supernova byla neobyčejně jasná kvůli silné kolizi sutin s plynným obalem hvězd," uvedl podle Reuters astrofyzik Matt Nicholl z univerzity v anglickém Birminghamu a vedoucí autor studie zveřejněné tento týden v odborném časopise Nature Astronomy.

Hvězdy zanikají několika různými způsoby v závislosti na jejich velikosti a dalších vlastnostech. Když masivní hvězda (tedy taková, která má osmkrát větší hmotnost než Slunce) spotřebuje veškeré své palivo, vychladne a její jádro kolabuje. Nárazová vlna vyvolaná kolapsem září tak jasně, že její jas dokáže zastínit i celé galaxie.

Tak masivní hvězdy jako ta, jejíž explozi vědci pozorovali, se podle Nicholla pravděpodobně častěji vyskytovaly v rané historii vesmíru. "Povaha těchto hvězd je jednou z velkých otázek astronomie," uvedl astrofyzik. "V astronomii platí, že čím vzdálenější věci jsou, tím hlouběji do minulosti se díváme. Možná se tedy podaří zahlédnout jedny z prvních hvězd, pokud explodují podobně, jako tato hvězda. Teď už víme, co máme hledat," uzavírá Nicholl.

reklama