Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální riziko varianty omikron je podle WHO velmi vysoké

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V některých oblastech může mít nárůst případů nákazy nemoci covid-19 "vážné následky," dodala WHO v technické zprávě zaslané 194 členským státům, z níž dnes citovala agentura Reuters. Šéfové farmaceutických společností Pfizer a Moderna dnes řekli, že potřebují několik týdnů na zjištění, zda nová varianta do určité míry neobchází ochranu poskytovanou jejich preparáty.

WHO vyzvala své členské státy, aby urychlily očkování vysoce prioritních skupin a hlásily výskyt případů nákazy variantou omikron, případně jejich klastry, a také jejich podíl mezi sekvenovanými vzorky.

Vzhledem k očekávanému nárůstu počtu případů onemocnění covid-19 apelovala WHO na jednotlivé země, aby zavedly plány, které zmírní dopady tohoto nárůstu a zachovají fungování zdravotnických služeb.

"Omikron má bezprecedentní počet mutací v hrotovém proteinu, z nichž některé jsou znepokojivé s ohledem na potenciální dopad na trajektorii pandemie," uvedla WHO. "Celkové globální riziko spojené s novou variantou omikron je hodnoceno jako velmi vysoké," upozornila.

Podle zprávy WHO bude nutný další výzkum, který zjistí potenciál omikronu obejít imunitu vyvolanou očkováním. Tyto údaje WHO očekává v nadcházejících týdnech. Dají se předpokládat případy nákazy covidem-19 i u očkovaných osob, ale v malém a předvídatelném měřítku, dodala zpráva WHO.

Šéf farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Banceldnes řekl, že účinnost očkovací látky jeho firmy proti omikronu zatím není známa. Více informací podle něj bude k dispozici asi za dva týdny. V případě nutnosti by byla nová vakcína Moderny určená k boji s omikronem dostupná za několik měsíců, dodal.

V podobném duchu se vyjádřila rovněž společnost BioNTech, která vyvíjí covidovou vakcínu společně s Pfizerem. V prohlášení uvedla, že podobně jako u minulých variant začíná pracovat na vývoji specializované očkovací látky. V rámci tohoto výzkumu bude rovněž testovat účinnost nyní podávaného preparátu proti omikronu, kterou zjistí asi za dva týdny.

Šéf Pfizeru Albert Bourla médiím řekl, že jeho firma bude schopna příští rok vyrobit až čtyři miliardy dávek covidové vakcíny. Stejnou kapacitu by měla i v případě, že by se potvrdila nutnost nasadit u veřejnosti upravenou vakcínu kvůli omikronu. Dodal také, že z dlouhodobého hlediska bude k poražení pandemie zřejmě potřeba pravidelné každoroční očkování.

Variantu koronaviru, nyní označovanou jako omikron, poprvé identifikovali minulý týden výzkumníci v Jihoafrické republice. V uplynulých dnech ji zaznamenala také řada dalších zemí, včetně Evropy a také Česka. Obavy omikron už budí po celém světě a mnoho států kvůli ní již zpřísnilo podmínky vstupu. Experti nicméně upozorňují, že zatím není jasné, zda je varianta nebezpečnější pro lidské zdraví, než současně nejrozšířenější delta.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy