reklama

Trojice si postavila stany poblíž pošty v městečku Ovando. Medvěd k nim přišel dvakrát. Poprvé výletníky probudil v úterý kolem třetí hodiny ráno. Trojice vyndala ze stanů jídlo a šla podle zaměstnanců montanské správy přírodních parků znovu spát.

Záznam z bezpečnostní kamery ukázal, že šelma se asi za čtvrt hodiny vrátila. Po čtvrté hodině ráno probudil dva kolegy Lokanové hluk, který vydával útočící medvěd. Postříkali ho sprejem a zvíře uteklo. Lokanové ale už nebylo pomoci. Policie nasadila do pátrání po grizzlym vrtulník. V Ovandu té noci zvíře našlo i kurník a pozřelo několik kuřat.

"Teď máme šanci ho odchytit s pomocí pastí, které nastražíme kolem kurníku," řekl Randy Arnold ze správy parků. Mluvčí této instituce řekl, že pokud se medvěda podaří chytit, bude utracen. Vyšetřovatelé z místa útoku na Lokanovou odebrali jeho DNA, takže budou schopní ho identifikovat.

Lokanové bylo 65 let a pracovala jako ošetřovatelka v kalifornském Chiku. Její přítelkyně řekla, že se na výlet těšila několik měsíců. Jezdívala na dlouhé cyklistické trasy, tentokrát ji doprovázela sestra a přítel.

V Ovandu žije méně než sto lidí, severně od něj jsou rozsáhlé lesy a hory, které jsou domovem asi 1000 medvědů grizzly. Jde o největší koncentraci těchto zvířat v USA. Přesto tam ale na lidi často neútočí, za posledních 20 let zabili tři lidi včetně Lokanové.

Z medvědí populace, která žije jinde v Yellowstonském parku, několik jedinců zabilo osm lidí. Ne všichni "pachatelé" těchto útoků jsou vždy utraceni, ušetřeni jsou ti, kteří zaútočí z překvapení nebo při obraně mláďat. Grizzly, který zabil Lokanovou, je ale vzhledem k okolnostem útoku považován za nebezpečného.

reklama