reklama

Podle Garibašviliho orgány činné v trestním řízení měly informace o Saakašviliho pohybu ještě na území Ukrajiny a "celý proces" byl plně pod kontrolou. Gruzínská televize TV Pirveli informovala, že policie Saakašviliho zatkla v jednom bytě v Tbilisi a že se exprezident zadržení nebránil.

Prokurátor Georgi Ciklauri v souvislosti s dnešním zadržením Saakašviliho podle médií řekl, že proti exprezidentovi bylo zahájeno trestní stíhání kvůli nezákonnému překročení hranic. Uvedl rovněž, že proti rozsudkům vyneseným nad Saakašvilim v minulosti se nelze odvolat.

Saakašvili je občanem Gruzie, ale rovněž Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si proto v reakci na zprávu o jeho zadržení předvolalo gruzínského velvyslance v Kyjevě. Podle mluvčího ministerstva Oleha Nikolenka byl ambasador pozván, aby poskytl informace k události.

Znepokojení nad zprávou z Tbilisi dal najevo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Prezident je znepokojen těmito novinkami a tónem prohlášení znějících z Gruzie o možném vývoji situace," napsal na facebooku mluvčí Zelenského.

Saakašvili v dnešním videopříspěvku zveřejněném na facebooku řekl, že je ve městě Batumi. "Riskoval jsem svobodu, abych se vrátil," sdělil podle agentury AFP. Ta připomněla, že Gruzie se už měsíce zmítá v politické krizi. "Vyzývám všechny, aby šli k volbám. Určitě vyhrajeme a oslavíme vítězství," dodal exprezident, který už dříve avizoval, že se do Gruzie vrátí na sobotní komunální volby. Ty jsou pokládány za zkoušku vládnoucí strany Gruzínský sen.

Tajemník této strany a poslanec Mamuka Mdinaradze dnes před novináři prohlásil, že má zaručenou informaci, že Saakašvili "určitě neodcestoval z Ukrajiny". Saakašviliho video, údajně natočené po návratu do vlasti, označil další poslanec vládní strany Givi Mikanadze za podfuk a "šaškárnu". Naopak v Saakašviliho kyjevské kanceláři jeho spolupracovníci podle agentury Interfax ujišťují, že exprezident je v Gruzii, kde nadešel další "zlomový okamžik".

Třiapadesátiletý Saakašvili posledních osm let strávil v zahraničním exilu. V čele Gruzie stál od ledna 2004 do listopadu 2013 a z vlasti odcestoval několik dnů před vypršením mandátu. Vzápětí byl v nepřítomnosti stíhán za zneužití moci a následně také odsouzen ke třem letům vězení v případu vraždy pracovníka jedné gruzínské banky z roku 2006 a později také k šesti letům vězení v případu fyzického napadení gruzínského poslance z roku 2005.

V roce 2015 pozval Saakašviliho na Ukrajinu tehdejší prezident Petr Porošenko, udělil mu ukrajinské občanství a jmenoval ho gubernátorem Oděské oblasti. O dva roky později mu ale po roztržce občanství zase vzal a Gruzínec byl vyhoštěn. Nicméně v květnu 2019 Zelenskyj po nástupu do prezidentského úřadu Saakašvilimu ukrajinské občanství vrátil a jmenoval ho předsedou výkonného výboru Národní rady pro reformy.

Saakašvili proslul jako vůdce revoluce proti postkomunistickým elitám v roce 2003 a jako tvůrce radikálních reforem. Stal se ale také vůdcem, který v srpnu 2008 prohrál krátkou válkou s Ruskem o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.