reklama

Habeck nicméně uvedl, že je otevřený prodloužení životnosti jaderné elektrárny v Bavorsku, pokud zátěžový test ukáže, že je to nutné pro zajištění stability a dodávek do sítě během zimy. Výsledky testu má vláda dostat v řádu týdnů, píše Reuters.

Bavorsko je v jiné situaci než zbytek Německa, protože dodává elektřinu do francouzské sítě. Francie aktuálně odstavila několik jaderných elektráren kvůli údržbě a výpadky má nahradit zásobování z Německa. Habeck dnes francouzskou závislost na jádru kritizoval, píše agentura DPA.

"Není to nejlevnější technologie, ani nejbezpečnější technologie pro zásobování Evropy a světa v budoucnosti," uvedl Habeck a zmínil například problémy s ukládáním jaderného odpadu nebo ekonomické důvody, píše DPA.

V Německu až do ruské invaze na Ukrajinu panovala jasná a široká politická shoda na odklonu od nukleární energetiky. Jaderné elektrárny slíbila vláda bývalé kancléřky Angely Merkelové uzavřít do konce letošního roku v reakci na havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011.

List The Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na německé vládní zdroje, že Německo kvůli energetické krizi neodstaví poslední tři jaderné elektrárny a nechá je prozatím v provozu i po konci letošního roku.

Kvůli obavám z energetické krize po poklesu dodávek ruského plynu je německá vládní koalice rozdělená ve svém postoji k využívání jaderné energie, píše Reuters. Opačný názor než Habeck zastává ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP). Podle Lindnera je za současných podmínek lepší prodloužit o několik let životnost jaderných elektráren, než uvádět do provozu ty uhelné. Německo "by nemělo být tak vybíravé, ale mělo by vzít v úvahu všechny možnosti," cituje Lindnera Reuters.

Sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz uvedl, že výsledek zátěžového testu by měl být k dispozici koncem srpna nebo začátkem září a zopakoval, že teprve poté vláda rozhodne o dalším postupu.