Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás a Islámský džihád se odmítly vzdát Pásma Gazy výměnou za trvalé příměří

Situace v Gaze po izraelských náletech
Situace v Gaze po izraelských náletech
Foto: unmultimedia.org

Radikální islamistické skupiny Hamás a Palestinský islámský džihád odmítly podle informací agentury Reuters předat kontrolu nad Pásmem Gazy výměnou za trvalé příměří s Izraelem. Návrh, který předložili egyptští vyjednavači jako možné řešení současného konfliktu na Blízkém východě, byl podle dvou zdrojů z egyptských bezpečnostních služeb odmítnut oběma organizacemi.

Izzat Rišk, člen vedení Hamásu, uvedl, že "žádná jednání nemohou začít bez úplného zastavení izraelské agrese." Dodal, že vedení Hamásu se snaží dosáhnout úplného, nikoli dočasného zastavení agrese a masakru lidí v Gaze, odkazující na více než 20 000 Palestinců, kteří podle místního ministerstva zdravotnictví přišli o život během současného konfliktu. Vzhledem k omezení informací z Hamásem kontrolované oblasti nelze tyto údaje nezávisle ověřit.

Podle citovaných egyptských zdrojů probíhala jednání s Hamásem a Palestinským islámským džihádem v Káhiře odděleně. Obe skupiny údajně odmítly poskytnout další ústupky nad rámec "možného propuštění" dalších rukojmích, kteří byli uneseni při útoku na Izrael dne 7. října. Tento útok si vyžádal téměř 1200 životů na izraelské straně a vedl k aktuálnímu válečnému konfliktu.

Podle odhadů zůstává v Pásmu Gazy přes 130 rukojmích, ačkoliv někteří byli osvobozeni během týdenního příměří, které bylo vyjednáno prostřednictvím Egypta, Kataru a Spojených států. Osvobození bylo také provedeno výměnou za palestinské ženy a děti, které byly vězněny v Izraeli. Před konfliktem bylo v izraelských věznicích zhruba 5250 Palestinců, ale toto číslo se nyní téměř zdvojnásobilo v důsledku razíí izraelských bezpečnostních složek na Západním břehu Jordánu po 7. říjnu.

Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálil více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem, což následně provedl Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila v říjnu vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se pokouší osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy. Ta byla přerušena týdenním příměřím, během kterého Hamás propustil zhruba stovku rukojmích.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Témata:  Izrael Gaza

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.