Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás odmítl další nabídku Izraele na příměří

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Islamistické hnutí Hamás odmítá současný návrh dohody o příměří a propuštění rukojmí v pásmu Gazy, chce však pokračovat v jednáních. S odvoláním na izraelská média o tom informovala agentura DPA.

"Máme k aktuálnímu návrhu negativní postoj," prohlásil mluvčí Hamásu Usáma Hamdán sídlící v Libanonu ve středu večer v libanonské televizi, jak informoval zpravodajský portál Times of Israel.

Tiskové oddělení Hamásu však později upřesnilo, že vedení hnutí sice aktuální návrhy Izraele bez zásadních změn neakceptuje, ale je připraveno pokračovat v jednání, informovaly noviny New York Times. Podle serveru by oficiální stanovisko Hamásu k návrhům Izraele mohlo být známo v nejbližších hodinách.

V rámci jednání prostřednictvím zprostředkovatelů v egyptské Káhiře předal Hamás návrh na příměří výměnou za propuštění izraelských rukojmí. Avšak lídr Hamásu v pásmu Gazy Jahjá Sinwár vyjádřil obavy, že návrh obsahuje rizika a nezajišťuje ukončení války v Gaze. Tuto pozici sdělil zdroj blízký Sinwarovi ve středu večer izraelské televizi Kešet 12.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu na setkání s americkým ministrem zahraničních věcí Antonym Blinkenem uvedl, že Izrael zahájí ofenzivu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, pokud Hamás bude nadále podmiňovat ukončení války výměnou za propuštění rukojmích. Tuto informaci zprostředkoval izraelský a americký zdroj pro zpravodajský portál Axios. Blinken podle nich hovořil o "velmi velkorysém" návrhu ze strany Izraele.

Blinken ve středu opět vyzval Hamás, aby návrh přijal. "Pokud Hamás skutečně dbá na palestinský lid a chce okamžité zlepšení jeho situace, měl by tento návrh akceptovat," řekl novinářům.

Palestinské hnutí Hamás podle něj dostalo nabídku dohody o příměří v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích, která je z Izraelské strany mimořádně velkorysá. 

Blinken v Rijádu také zopakoval, že Spojené státy nesouhlasí s plánovanou pozemní ofenzivou izraelské armády do Rafáhu a že se stále obávají o osud více než milionu uprchlíků, kteří se v tomto městě při hranicích s Egyptem ukrývají před boji v jiných částech Pásma Gazy.

"Ještě jsme neviděli plán, díky němuž bychom uvěřili, že civilisté mohou být účinně chráněni," dodal. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy