Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás oznámil, že přijal návrh Egypta a Kataru na příměří v Pásmu Gazy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinské hnutí Hamás v pondělí oznámilo, že přijalo návrh Egypta a Kataru na příměří v Pásmu Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.

Katar a Egypt už několik měsíců působí jako zprostředkovatelé mírových jednání mezi Izraelem a Hamásem, připomíná AP. Souhlas s návrhem vyjádřil politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja, uvedlo palestinské hnutí v prohlášení. 

Detaily návrhu dohody o příměří bezprostředně nebyly zveřejněny. Představitelé Egypta a Hamásu však v uplynulých dnech uvedli, že příměří by se uskutečnilo v několika etapách a během nich by Hamás propustil rukojmí zajaté během loňského útoku na Izrael výměnou za stažení izraelských vojsk z Gazy.

Izrael je ale skeptický. "Zdá se, že je to lest. Cílem je, aby Izrael vypadal jako strana, která odmítá dohodu," cituje Reuters nejmenovaného představitele Izraele.

Hamas souhlasil s návrhem na příměří v Pásmu Gazy poté, co izraelská armáda v pondělí ráno vyzvala desetitisíce Palestinců ve městě Rafah, aby se dočasně přesunuli do Izraelem vyhlášené rozšířené humanitární zóny.

Mluvčí armády pro média zdůraznil, že jde o evakuaci v omezeném rozsahu a týká se jen některých čtvrtí východního Rafahu, a ne celého města. Podle odhadů armády půjde zhruba o 100.000 lidí.

Do oblasti se také začaly shazovat letáky, posílat textové zprávy a telefonovat Palestinci s instrukcemi o zónách, které je třeba evakuovat, a o trasách, kterými se mají dostat do určené humanitární zóny. Ta se nachází v uprchlickém táboře al-Mawásí a městě Chán Júnis.

Média to označila za možnou přípravu na dlouho očekávanou invazi do Rafahu, který Izrael považuje za poslední baštu hnutí Hamás. Zpráva o souhlasu Hamasu s návrhem na příměří vyvolala v Rafahu radost lidí na ulicích.

Další civilisté ale v průběhu dne opouštěli ze strachu před izraelskými bombami Rafah. Vydávali se hledat útočiště na jiných místech Pásma Gazy z obavy před chystanou ofenzivou, uvedla Reuters.

V neděli izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael "v blízké budoucnosti“ zahájí vojenské operace v Rafahu a v dalších částech Pásma Gazy. Izrael v minulém týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy