reklama

"V rámci pokračujícího úsilí zpravodajských služeb byly odhaleny značné informace, které dokazují, jak teroristická organizace Hamas jednala, aby rozšířila násilné činy do zahraničí s cílem útočit na nevinné lidi po celém světě," uvedl v prohlášení úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Informace o těchto plánech byly získány prostřednictvím zpravodajských služeb a údajně prokazují, že Hamás se snažil rozšířit své násilné aktivity do zahraničí s úmyslem útočit na nevinné lidi.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vydal prohlášení, kde zdůraznil, že Izrael shromáždil důkazy nezávisle i ve spolupráci se zahraničními zpravodajskými službami. Kromě plánovaného útoku ve Stockholmu Hamás také usiloval o získání dronů a nábor členů zločineckých gangů v Evropě.

Vyšší představitelé Hamásu v Libanonu, pod ochranou Hizballáhu, byli do plánování těchto útoků údajně rovněž zapojeni. Někteří z nich přišli o život při izraelských útocích v Libanonu.

Netanjahu také prohlásil, že nikdo nezabrání Izraeli dosáhnout vítězství ve válce proti militantnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy. "Nikdo nás nezastaví - ani Haag, ani osa zla, ani nikdo další. Je možné a nezbytné pokračovat až do vítězství a my i budeme," řekl Netanjahu na tiskové konferenci.

Jeho výroky byly reakcí na obvinění, které vůči Izraeli vznesla Jihoafrická republika před Mezinárodním soudním dvorem. Izrael byl oficiálně obviněn z porušení Úmluvy OSN o genocidě.

Netanjahu také v televizním vysílání uvedl, že Palestinci, kteří museli opustit severní část Gazy, se do svých domovů brzy nebudou moci vrátit kvůli trvajícím bojům v oblasti.

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herzi Halevi v sobotu prohlásil, že Izraelci v Gaze bojují za své právo na bezpečí a že nikdy nezapomenou na útok Hamásu, který inicioval válku.