Hnutí Hamás přivítalo rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.
Hamásu, který vládne v Pásmu Gazy od roku 2007, vadí, že v rozhodnutí ICJ nezmiňují další části palestinské enklávy, které jsou pod útokem.
"Jsme přesvědčeni, že to nestačí, protože agrese v celém Pásmu Gazy, zejména na severu, je stejně brutální a nebezpečná," řekl vysokopostavený představitel palestinského hnutí Básim Naím.
Hamás vyzval Radu bezpečnosti OSN k provádění rozhodnutí ICJ. Naím také uvedl, že hnutí vítá i žádost Mezinárodního soudního dvora, aby umožnil vyšetřovacím výborům dostat se do Páma Gazy a přezkoumat obvinění z genocidy Palestinců.
"Hamas se zavázal spolupracovat s vyšetřovacími výbory," dodal.
ICJ nařídil Izraeli v pátek okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy a otevřít hraniční přechod Rafah, aby umožnil neomezený přístup humanitární pomoci do této palestinské enklávy.
Toto rozhodnutí je považováno za přelomové a pravděpodobně zvýší mezinárodní tlak na Izrael po více než sedmi měsících jeho války proti palestinskému hnutí Hamás, jak píše AFP.
Hlavní soud OSN také nařídil Izraeli, aby do jednoho měsíce předložil zprávu o tom, jak postupuje při plnění opatření nařízených soudem, a umožnil přístup vyšetřovatelům do Pásma Gazy.
Soud rovněž vyzval k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění rukojmí, které zadrželo palestinské hnutí Hamás během svého útoku na Izrael dne 7. října 2023.
ICJ rozhodoval o této záležitosti v rámci žádosti Jihoafrické republiky (JAR), aby nařídil Izraeli zastavení vojenské operace v pásmu Gazy včetně invaze do města Rafah. JAR po vynesení verdiktu ocenila "přísnější" příkazy ICJ. Rozhodnutí přivítala i Palestinská samospráva, podle které představuje mezinárodní konsensus o ukončení této války na Blízkém východě.
ICJ v lednu vydal předběžná opatření, která nařizovala Izraeli udělat vše pro zabránění smrti Palestinců a ničení v Gaze. Avšak žádost JAR o zastavení vojenských operací soud nevyhověl.
V únoru ICJ zamítl další žádost JAR o naléhavá opatření na ochranu města Rafah. Přesto zdůraznil, že Izrael musí dodržovat předchozí nařízení zaměřená na zlepšení humanitární situace.
Izrael důrazně popírá páchání genocidy v Gaze a tvrdí, že jeho cílem jsou pouze militanti Hamasu. Snaží se minimalizovat civilní oběti, i když to je obtížné, protože Hamas používá civilní oblasti jako úkryt pro své bojovníky.
Témata: Válka v Izraeli s Hamásem, HAMÁS
Související
12. listopadu 2024 11:03
9. listopadu 2024 19:03
6. října 2024 11:16
28. září 2024 20:42
22. září 2024 13:42
20. září 2024 18:07