Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás tvrdí, že chce uzavřít dohodu, pokud Izrael zastaví válku

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinské militantní hnutí Hamás oznámilo svou neúčast na dalších jednáních během probíhající války v Pásmu Gazy, je však připraveno uzavřít úplnou dohodu včetně výměny unesených rukojmí a vězněných zajatců, pokud Izrael své tažení v pobřežní enklávě zastaví, uvedla agentura Reuters.

Rozhovory zprostředkované Egyptem a Katarem s cílem dosáhnout příměří mezi Izraelem a Hamásem ve válce v Gaze se opakovaně dostávají do mrtvého bodu, přičemž obě strany se vzájemně obviňují z jejich sabotování a nedostatečného pokroku.

Hamás se k nejnovějšímu prohlášení uchýlil v době, kdy Izrael pokračuje v ofenzivě na město Rafah na jihu Pásma Gazy, a to i přes rozhodnutí nejvyššího soudu OSN - Mezinárodního soudního dvora -, který mu nařídil útoky zastavit.

"Hamás a palestinské skupiny nebudou souhlasit s tím, aby byly součástí této politiky a pokračovaly v jednáních o příměří s ohledem na agresi, obléhání, hladomor a genocidu Palestinců," uvedlo militantní hnutí.

Dodalo, že zprostředkovatele informovalo o svém jasném postoji - pokud Izrael ukončí svou válku a agresi v pásmu Gazy, Hamás je "připraveno dosáhnout úplné dohody, která bude zahrnovat komplexní výměnu" .

Izrael již v minulosti odmítl nabídky Hamásu a označil je za nedostatečné, přičemž tvrdil, že je nadále odhodlán zlikvidovat hnutí, které usiluje o zničení židovského státu. Izrael považuje Rafah za poslední baštu Hamásu a tvrdí, že operace, kterou tam vede, má za cíl osvobodit rukojmí a vypátrat zbývající bojovníky.

Válka v pásmu Gazy vypukla po 7. říjnu 2023, kdy palestinská komanda bezprecedentním způsobem zaútočila na jih Izraele, kde zabila přibližně 1200 lidí a dalších přes 250 odvlekla do pobřežní enklávy.

Izraelská armáda v odvetě spustila rozsáhlou ofenzívu, která si dosud podle úřadů v Gaze vyžádala již přes 36.000 obětí, většinou žen a dětí.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem HAMÁS

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy