Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamás zvažuje izraelský protinávrh ohledně možného příměří v Pásmu Gazy

Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Hamás - zkratka pro Hnutí islámského odporu
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Palestinské militantní hnutí Hamás v sobotu nad ránem prohlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh ohledně možného příměří v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Uvedla to agentura DPA.

"Hnutí Hamás dnes obdrželo oficiální reakci od sionistických okupantů ke stanovisku hnutí, které jsme tlumočili egyptským a katarským zprostředkovatelům 13. dubna," řekl představitel hnutí Chalíl al-Hajá. "Hnutí se s tímto návrhem seznámí a prostudování jeho detailů bude reagovat."

Podle agentury DPA Izrael vnímá tuto iniciativu jako "poslední šanci" na příměří a propuštění rukojmí před plánovaným útokem na město Rafah. Tam nachází útočiště většina obyvatel Pásma Gazy před boji, probíhajícími na jiných místech palestinské enklávy.

Nejmenovaný izraelský vysoce postavený představitel řekl pro agenturu DPA, že páteční jednání mezi Egyptem a Izraelem v Tel Avivu byla "velmi dobrá ". Egypťané jsou údajně připraveni vyvinout tlak na Hamás, aby hnutí přistoupilo k dohodě.

Zpravodajský portál Times of Israel informoval, že vyjednavači dosáhli pokroku ve všech bodech jednání. Podobné zprávy přinesla i egyptská televize Al-Qahira News.

Izraelský představitel řekl, že Izrael nedovolí Hamásu uměle natahovat dohodu o rukojmích, aby tak oddálil vojenskou ofenzívu proti Rafahu. "Tohle je poslední šance předtím, než jdeme na Rafah," uvedl pro Times of Israel nejmenovaný izraelský vojenský představitel.

V tomto městě, které leží u hranic s Egyptem, našlo po vypuknutí války v Gaze útočiště více než 1,5 milionu Palestinců.

Izrael odhaduje, že v Pásmu Gazy je ještě 129 ze zhruba 250 lidí uneseno během útoku Hamásu ze 7. října, přičemž 34 z nich je podle izraelské armády mrtvých.

Jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří v Pásmu Gazy a výměně rukojmí se přitom před několika dny zastavila, uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání.

"Procházíme citlivou fází s určitými zdrženími a snažíme se tato zdržení co nejvíce řešit," řekl premiér. Dodal, že vyjednavači se snaží "pokročit a ukončit utrpení, které zažívají lidé v Gaze, a vrátit rukojmí".

Zprostředkovatelé doufali, že se jim podaří dosáhnout příměří před začátkem ramadánu, ale během muslimského posvátného měsíce, který skončil minulý týden, se pokroku opakovaně nepodařilo dosáhnout.

Po vůbec prvním přímém útoku Íránu na svého úhlavního nepřítele Izrael, který se uskutečnil nedávno, se naopak zvýšily obavy, že několik měsíců trvající válka v palestinské enklávě přeroste do regionálního konfliktu.

Katar spolu se Spojenými státy a Egyptem vedl několik týdnů zákulisní jednání s cílem dosáhnout příměří v pásmu Gazy a propuštění izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně zadržované v izraelských věznicích.

Témata:  HAMÁS Válka v Izraeli s Hamásem

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy