Obě strany v posledních volbách obhajovaly nezávislost Skotska. SNP v posledních volbách jen těsně nezískala absolutní většinu a dosud s menšími stranami spolupracovala na jednotlivých návrzích, nyní má v zelených stabilní oporu. Podle agentury AP to otevírá cestu ke skotské nezávislosti na Británii.

"Věřím, že v nadcházejících letech budeme společně pracovat na zajištění zelenějšího, spravedlivějšího a nezávislého Skotska; víme, že je to možné," uvedla Sturgeonová. "Naše strany si samozřejmě uchovají své odlišné identity. Není to koalice, nedohodli jsme se na všem... ale vystoupili jsme z našich komfortních zón a zaměříme se na to, na čem jsme se shodli," dodala premiérka.

V čele Skotských zelených stojí Patrick Harvie a Lorna Slaterová a právě oni se podle dohody stanou novými členy skotské vlády. Harvie dohodu uvítal jako "historický okamžik", jeho strana bude součástí "vlády, která bojuje za klima" a nabídne občanům referendum o nezávislosti.

Harvie také připomněl, že ve skotském Glasgow se letos na podzim uskuteční konference o klimatických změnách COP26, kterou jeho strana považuje za velmi důležitou.

Obě strany se dohodly na investicích do veřejné dopravy, zvýšení kapacity výroby energie z obnovitelných zdrojů a na zřízení přechodného fondu pro severovýchodní Skotsko, aby tato část země nebyla tolik závislá na příjmech z ropného průmyslu, uvedla AFP.

Skotští zelení budou o znění dohody hlasovat v sobotu 28. srpna. O pouhé tři dny později má premiérka Sturgeonová představit priority své vlády.