Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hra, která zachraňuje životy. Psi z Bosny vycvičení k hledání min pomáhají ve světě

Pes, ilustrační fotografie
Pes, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Je to pro ně jen hra, ale zachraňují životy. Psi vycvičení v Bosně na vyhledávání min, které tam zůstaly po válkách v bývalé Jugoslávii, se dnes účastní nebezpečných misí po celém světě. Píše o tom agentura AFP.

Konflikt v Bosně, který si vyžádal 100.000 životů, skončil v roce 1995, ale celé regiony zůstaly prošpikované nášlapnými minami a nevybuchlými střelami.

Odminování významně urychlily brigády se psy poté, co byla asi před 15 lety díky norským a americkým fondům otevřena dvě výcviková centra.

Zpočátku bylo úkolem psů pomoci vrátit bezpečí do Bosny a dalších zemí, které vzešly z rozpadu Jugoslávie, kde zuřila v 90. letech série konfliktů. Avšak specializovaní psi začali rychle vyjíždět do světa.

Psi vycvičení v centru Norské lidové pomoci (APN) se nyní účastní šesti programů odminování této nevládní organizace v Iráku, v Libanonu, v Somálsku, v Zimbabwe, v Kambodži a v Bosně," vypočítává Gordana Medunžaninová z tohoto centra.

Na 70 belgických ovčáků, vytrvalých, energických a přizpůsobivých psů, je v centru trvale. Čtyřicítka psů nyní prochází výcvikem a ostatní jsou "veteráni" v zaslouženém důchodu.

Výcvik začíná v čtyřech či šesti týdnech a trvá až 18 měsíců, upřesňuje devětadvacetiletý cvičitel Namik Džanko.

"Pes nechápe, že hledá miny a že to je nebezpečné. Pro něho to je hra. Něco najde a dostane jako odměnu svou hračku. Díky této pozitivní zkušenosti dělá práci, která zachraňuje lidské životy ve světě," uvádí.

Na zatravněném čtverci asi desetkrát deset metrů ohraničeném žlutou páskou jako na skutečném minovém poli se pohybuje téměř dvouletá Orna s čumákem při zemi vedená svým pánem.

Jsou zde skryté střely bez detonátoru. Jakmile fena ucítí pach výbušniny, označí místo a sedne si s čenichem zamířeným k podezřelému místu. V reálných podmínkách signalizuje místo, které pak zkontroluje člověk.

Psi jsou používaní v první řadě k tomu, aby vymezili území, které je třeba zbavit min.

"Stálo by to mnoho peněz a času, kdyby odminovači měli ručně kontrolovat podezřelé oblasti," říká Nermin Hadžimujagić. Vede výcvikové centrum ve městě Borci na jihu země, které podporuje americká vláda a které vyslalo psy do Libanonu, do Afghánistánu, do Iráku a Kosova.

"Za jeden den práce pyrotechnik zkontroluje plochu o 70 až 100 metrech čtverečních, zatímco pes prozkoumá až 1000 metrů čtverečních," upřesňuje.

Lokality v Bosně, které byly považovány za nebezpečné, se 25 let po válce zmenšily na asi 1000 kilometrů čtverečních, tedy dvě procenta rozlohy země. Cílem vlády je zbavit zemi zcela min do roku 2025.

V blízkosti nebezpečných zón ale stále žije více než 500.000 osob, tedy 13 procent populace. Od konce války podle bosenského centra pro likvidaci nášlapných min zabily miny více než 600 lidí, včetně 53 odminovačů.

Týmy se psy vycvičenými v Bosně neměly žádnou oběť, ani v zemi, ani v zahraničí.

Psi jsou každého půl roku podrobováni zkouškám a musejí být stoprocentní, jinak by nemohli být pro odminování používáni, uvádí Nermin Hadžimujagić.

Pes může pracovat až 12 let, ale jeho stálý výcvik je klíčový. "Je to jako u sportovců: když denně trénuješ, jsi dobrý," říká.

Témata:  psi Bosna a Hercegovina

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.