reklama

Dnes v 09:00 SELČ se hurikán nacházel nad souostrovím Bahamy, v těsné blízkosti města Freeport, které je metropolí ostrova Grand Bahama. Odtud podle meteorologů postupuje severním a dále severovýchodním směrem podél amerického východního pobřeží.

Od úterního rána do čtvrtečního rána SELČ se bude živel pohybovat nebezpečně blízko východního pobřeží Floridy, uvedlo dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Poté patrně pocítí jeho dopady Georgia a Jižní Karolína.

Evakuace nařízená v Jižní Karolíně vejde v platnost dnes ve 12:00 místního času (18:00 SELČ). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji. Opatření se bude týkat zhruba 830.000 lidí, přičemž mnozí z nich se budou muset evakuovat již počtvrté za uplynulé čtyři roky. "Domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili," uvedl guvernér McMaster.

Oko hurikánu Dorian se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude od středy posouvat paralelně k pobřeží Jižní Karolíny. Malá odchylka v předpovědi by ale podle agentury AP mohla znamenat, že stát zasáhne velmi silný vítr.

Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření, které nařídil guvernér Brian Kemp, by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540.000 lidí.

Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach. Dobrovolná evakuace také platí v některých částech severní Floridy.

zdroj: YouTube

Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží Floridy, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ. I přes nařízenou evakuaci se zatím na silnicích netvořily větší kolony. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatelé, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti skoro 300 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Trasa hurikánu, který zatím míří na západ, se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Jižní a Severní Karolíně bude slábnout.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama