reklama

Argumentační souboj mezi Trumpovým týmem a žalobci vyslanými Sněmovnou reprezentantů, ovládanou opozičními demokraty, si vyslechne stovka senátorů. Na středu ve 22:00 SEČ je pak plánováno jejich hlasování o prezidentově vině, či nevině. Žádný z 53 republikánských senátorů přitom nenaznačil, že by hlasoval proti Trumpovi.

Někteří republikánští senátoři se v minulosti vyjádřili v tom smyslu, že Trumpovo počínání bylo nevhodné, ale nikoli tak závažné, aby prezident musel být odvolán.

Demokraté viní Trumpa ze zneužití moci ve vlastní politický prospěch tím, že údajně vyvíjel tlak na Ukrajinu s cílem získat kompromitující informace o svém pravděpodobném volebním rivalovi Joeu Bidenovi. Trump obvinění od počátku odmítá, postup demokratů přirovnává k honu na čarodějnice a považuje ho za snahu vyřadit ho z boje o znovuzvolení před letošními prezidentskými volbami.

Minulý pátek Senát odmítl předvolat svědky v procesu s Trumpem. Demokraté chtěli předvolat především někdejšího Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona. Demokraté hovořili o "tragédii" a argumentovali, že bez řádného procesu se svědky nemá zproštění obvinění žádnou hodnotu.

reklama