Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát USA
Senát USA
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

"Sněmovna (reprezentantů) nakonec schválila financování pro Ukrajinu, Izrael, indicko-pacifický region a také humanitární pomoc. Senát souhlasil s dokončením záležitosti prvním hlasováním v úterý," uvedl Schumer v prohlášení.

Na rozdíl od Sněmovny reprezentantů, Senát by neměl mít s hlasováním žádné potíže. Již v únoru Senát podpořil pomoc Ukrajině se 70 hlasy "pro" a 29 "proti".

Vůdce republikánské menšiny Mitch McConnell aktivně podporoval finanční a vojenskou pomoc Ukrajině od samého začátku ruské invaze. Navštívil dokonce Kyjev v roce 2022. McConnell byl jedním ze dvacítky republikánských senátorů, kteří v únoru hlasovali pro předběžnou verzi návrhu zákona s balíčkem pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu.

Protože však dolní komora Kongresu přijala tento balíček v jiné verzi (místo jednoho zákona - čtyři), musí být znovu odhlasována i horní komorou.

"Hlasování (ve sněmovně) bylo zlomovým okamžikem pro ochranu demokracie a já tleskám sněmovně za tento krok. Naši spojenci po celém světě na tento okamžik čekali a ujišťuji je, že Senát brzy schválí totéž,“ řekl Schumer.

Sněmovna reprezentantů si podle amerického politika zvolila správnou stranu historie, když schválila pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu.

"Našim přátelům na Ukrajině, našim spojencům v NATO, našim spojencům v Izraeli a občanům po celém světě, kteří potřebují pomoc: buďte si jisti, že Amerika pomůže," řekl Schumer.

Témata:  válka na Ukrajině Senát USA Chuck Schumer

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy