reklama

Po nemoci covid-19 v Indii, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, dosud zemřelo 168.436 lidí, přičemž 794 úmrtí přibylo za poslední den. Od začátku pandemie země zaznamenala 13,21 milionu případů covidu-19, což je třetí nejvyšší bilance po Spojených státech a Brazílii. Nyní se země potýká s druhou vlnou koronavirové nákazy.

V uplynulém týdnu Indie evidovala nejvyšší nárůsty v počtech nových případů koronaviru ve světě. V pondělí denní bilance nově infikovaných poprvé přesáhla 100.000, následně země tuto hranici překonala čtyřikrát. Prudký nárůst infikovaných indické úřady přičítají shlukování lidí a odmítání roušek. Od února se podniky téměř plně otevřely, ale následně se část z nich kvůli špatné epidemické situaci musela opět uzavřít.

Nejvíce infikovaných eviduje stát Maháráštra. Kvůli obavám ze zahlcení nemocnic tam úřady zavedly omezení pohybu a uzavřely restaurace, obchodní centra či svatostánky. Víkendová plošná uzávěra tam potrvá do pondělního rána.

V Bombaji, která je hlavním městem Maháráštry a finančním centrem Indie, se mnoho chudých dělníků před zavedením uzávěry rozhodlo město opustit vlakem, což vyvolává obavy z rozšíření nákazy do menších měst a vesnic. Místní úřady nicméně odmítly, že by lidé z měst prchali kvůli špatné epidemické situaci. Odliv obyvatel v tuto roční dobu označily za obvyklý s tím, že jsou svátky a mnozí se vracejí domů na sklizeň. Mnoho indických států si v uplynulých dnech stěžuje na nedostatek vakcín proti covidu-19.

reklama