Indonésie se snaží dostat epidemii covidu-19 pod kontrolu, eviduje dosud 365.000 nakažených a 12.000 úmrtí spojených s nákazou. Vláda usiluje o zajištění dodávky vakcín a míní, že očkování by mohlo začít už v listopadu.

Prezident Widodo však varoval před uspěchaným jednáním. Podle prezidenta je potřeba veřejnosti jasně sdělit, zda vakcína proti koronaviru odpovídá náboženským předpisům nebo zda je podle islámu alespoň přípustná.

"Chci si být jistý, že jsme dobře připraveni. Na komunikaci s veřejností, zejména ve věci halál (přípustnosti) a harám (náboženského zákazu), ceny a kvality," uvedl podle Reuters prezident Widodo.

Vedení země podle listu Jakarta Post úzce spolupracuje také s indonéskou radou ulemů (MUI), nejvyšší islámskou autoritou na souostroví. MUI vydává doporučení, jak se chovat v době epidemie v souladu s vírou. Zástupci MUI by měli jet i na audit do továrny v Číně, kde vakcíny vznikají.

"Pokud vakcíny nejsou halál, ale neexistuje jiné řešení, pak v kritické situaci mohou (muslimové) vakcíny se souhlasem MUI použít. V neobvyklých situacích, jako je pandemie, nás islám učí upřednostňovat ochranu životů. Jelikož není možné tyto životy ochránit jinak, můžeme použít vakcínu," uvedl v pátek podle listu Jakarta Post viceprezident Indonésie Ma'ruf Amin, jenž je zároveň předsedou MUI.