V České republice v září růst cen znovu zrychlil, meziroční inflace dosáhla 18 procent.

Na Slovensku v září proti loňsku stouply ceny ve všech 12 sledovaných kategoriích spotřebního koše, u poloviny z nich bylo tempo zdražování dvouciferné. Inflaci ovlivnily hlavně vysoké ceny potravin, které zdražily meziročně téměř o 25 procent. Zákazníci si výrazněji připlatí za chléb a obiloviny, dále za mléko, sýry a vejce, jakož i za maso, ovoce, zeleninu či oleje a tuky.

Ceny v oboru bydlení a energie se zvýšily o 16,6 procenta. Tempo meziročního růstu cen pohonných hmot v září zvolnilo třetí měsíc po sobě, navzdory tomu byla paliva téměř o čtvrtinu dražší než loni. Minulý týden pak průměrná cena nejžádanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku byla nejvyšší zhruba od začátku září a nafta po předchozím zlevňování opět zdražila.

Inflace na Slovensku v meziročním srovnání zrychluje nepřetržitě od loňského února, kdy dosáhla 0,9 procenta. Od letošního března pak spotřebitelské ceny v zemi rostou dvouciferným tempem.

Slovenské ministerstvo financí i centrální banka ve svých posledních prognózách odhadly, že dvouciferné tempo inflace v zemi vytrvá i v příštím roce.