reklama

V Madínat as-Sadr na předměstí Bagdádu se dnes muži při pátečních modlitbách potili pod slunečníky. Následně uspořádali protest, při němž kritizovali vládu za to, že občanům nezajišťuje dostatek elektřiny.

"Je to čím dál horší. Umíme se vypořádat s výpadky proudu, třeba i deset hodin denně, ale dejte nám aspoň něco," řekl 32letý dělník Hajdar Husajn.

Rozsáhlé výpadky proudu podle místních obyvatel postihly ještě před východem slunce většinu iráckých provincií. V částech Bagdádu se situace zlepšila až odpoledne.

V hlavním městě přitom výpadky bývají méně časté než v chudších oblastech na jihu země. Ráno však oblohu nad Bagdádem zahalil hustý smog, jelikož mnoho domácností mělo dieselové generátory spuštěné déle, než bývá obvyklé.

Několikahodinové výpadky proudu bývají v Iráku časté. V letních měsících, kdy teploty pravidelně dosahují 50 stupňů Celsia a kdy se mnoho domácností spoléhá na klimatizaci, je však situace horší.

Iráčané vinu za současné potíže přičítají neschopnosti vlády zbavit zemi energetické závislosti na sousedním Íránu. Irácký ministr energetiky tento týden kvůli rostoucímu tlaku rezignoval. Ministerstvo energetiky přitom výpadky přičetlo teroristickým útokům na elektrická vedení, nedostatku paliva k pohánění elektráren a přestávkám v dodávkách elektřiny ze sousedního Íránu. Ten mezitím pod ekonomickou tíhou amerických sankcí zesiluje své požadavky, aby Irák urovnal své nezaplacené účty za energie, píše zpravodajský web BBC.

Dvaapadesátiletý kmenový vůdce Hajdar Saídí, který se zúčastnil dnešního protestu na bagdádském předměstí, vinu za současnou energetickou krizi přičetl politickým elitám, jež v zemi vládnou od svržení prezidenta Saddáma Husajna v roce 2003. "Přešli jsme od jednoho režimu k dalšímu a stále máme nedostatek elektřiny. Co nám přinesla demokracie? Jde to od desíti k pěti," řekl.

reklama