Uzavřel ji s pěticí stálých členů Rady bezpečnosti OSN a s Německem, přičemž garantem byla Evropská unie. USA od dohody roku 2018 odstoupily a obnovily sankce proti Íránu. Od loňska se vyjednává o možnosti USA se k dohodě vrátit a obnovit princip JCPOA. Írán měl podle něj zpomalit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. EU nedávno dodala text závěrečné dohody, k němuž se měly vyjádřit Írán a USA.

MAAE byla v roce 2015 pověřena kontrolou íránských jaderných provozů. Tento týden oznámila, že Írán v minulých třech měsících zásadním způsobem zvýšil zásoby uranu obohaceného na 60 procent a bude-li v obohacování na tuto úroveň pokračovat, mohl by mít dost materiálu k výrobě jaderné bomby. Írán od počátku tvrdí, že o jadernou zbraň neusiluje. Podle JCPOA měl obohacovat jenom na 3,67 procenta.

Tři evropští účastníci rozhovorů označovaní jako E3 dnes oznámili, že Írán s MAAE nespolupracuje. Protože Teherán není schopen dospět k závěrečné dohodě, začala skupina konzultovat s partnery, jak na vytváření napětí ze strany Íránu reagovat.

MAAE si kromě jiného stěžuje, že Írán nezodpověděl její dotazy ke stopám uranu nalezených na třech pracovištích, o nichž agenturu Íránci předtím neinformovali. E3 dnes uvedla, že Írán musí poskytnout MAAE k technickým záležitostem věrohodné odpovědi.

Jeho postup podle E3 vyvolává pochyby, zda se chce Teherán opravdu vrátit k dohodě zpět. "Nově vznešený požadavek vyvolává pochybnosti o úmyslech a ochotě dospět k úspěšnému plnění JCPOA ze strany Íránu. Postoj Íránu je v rozporu s jeho právně závaznými povinnostmi a ohrožuje naději na obnovu JCPOA," uvádí se v prohlášení E3.