Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán pohrozil Izraeli ještě větším útokem

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech svých cílů" a neplánují se žádné další operace, pokud Izrael neodpoví. Jestliže se ale Izrael uchýlí k odvetě, bude odpověď Íránu "mnohem větší".

Bagheri také uvedl, že Írán prostřednictvím švýcarského velvyslanectví předal USA zprávu, že pokud se bude podílet na "dalších agresivních sionistických přesunech přes své základny nebo vojenské prostředky po celém regionu, což je dokázáno, jeho základny a prostředky a personál v region nebude v bepečí."

Dodal, že útok nebyl zaměřen na žádné civilní nebo ekonomické zájmy, místo toho se zaměřil na vojenské prostředky, zejména zpravodajskou základnu v Mount Hermon, která byla použita k usnadnění útoku na íránský konzulát v Sýrii, spolu s leteckou základnou Nevatim v poušti Negev z kde byly vypuštěny izraelské stíhačky, které zamířily na konzulát.

Bagheri doplnil, že obě základny byly "významně zničeny a postiženy“ a varoval, že Írán je schopen zahájit útok, který bude "desetikrát silnější," než ten noční.

Na území Izraele bylo v noci vypuštěno asi 300 střel a dronů, z nichž 99 procent bylo zničeno. Teherán již dříve uvedl, že drony a rakety dosáhly svých cílů.

Mluvčí Izraelských obranných sil Daniel Hagari novinářům sdělil, že Írán vystřelil na Izrael 170 dronů a 30 řízených střel, ale do vzdušného prostoru země Izrael nevstoupil jediný projektil, byly sestřeleny nad územími jiných zemí. O slovech zástupce IDF informoval Times of Israel. Podle Hagariho bylo izraelským letectvem sestřeleno 25 řízených střel.

Podle IDF Írán odpálil 120 balistických raket na Izrael. Některé z nich překonaly izraelskou obranu a zasáhly leteckou základnu na jihu země. Infrastruktura však prý utrpěla menší škody a letecká základna funguje v normálním režimu.

Hossein Salami, vrchní velitel Íránské revoluční gardy, ale státním médiím sdělil, že operace dosáhla "úrovně úspěchu, která předčila naše očekávání." "Lidé žijící v okupovaných zemích, sionističtí úředníci a teroristické a okupační armády sionistického režimu a USA v tuto chvíli přirozeně lépe chápou úderné účinky těchto útoků," dodal.

Salami doplnil, že USA a Francie poskytly Izraeli vzdušné krytí v Iráku, Jordánsku a dokonce i v částech Sýrie, ale "desítky" bezpilotních letounů a řízených a balistických střel dokázaly prorazit vrstvy obranných schopností.

"Mohli jsme zahájit mnohem větší útok, ale omezili jsme ho na schopnosti, které sionistický režim použil k útoku na íránský konzulát a umučení našich drahých velitelů," tvrdí.

Írán podnikl odvetný úder za izraelský útok na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při kterém zahynulo sedm členů íránských elitních Revolučních gard včetně dvou generálů.

Témata:  Írán Izrael

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.