Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Írán potvrdil, že připravuje test nosné rakety na pevné palivo. Přípravy jsou patrné na satelitních snímcích. Mluvčí ministerstva obrany, jehož citovala agentura IRNA, sdělil, že byly naplánovány tři zkoušky rakety Zúldžanáh.

Jeden z nich byl proveden loni, dva další se chystají. Podle íránských médií byl loňský test úspěšný.

Zúldžanáh je třístupňová raketa, která může používat motory na pevné i tekuté palivo. Je schopná nést náklad o váze 220 kilogramů a dostat se do výšky 500 kilometrů.

Jak píše list The Jerusalem Post, USA mají obavy, že testy raket, které mohou vynášet do vesmíru satelity, Íránu pomáhají ve vývoji balistických střel.

Před několika dny se objevily informace o přípravách testu získané na základně analýz satelitních snímků Chomejního vesmírného centra v íránském Semnánu. Snímky zachytily transportér, který byl v blízkosti Semnánu 1. června v doprovodu vojenského konvoje.

Írán připravuje test v době napjatých rozhovorů o jeho jaderném programu a kritiky ze strany Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE). Její rada guvernérů schválila rezoluci, která Írán kritizuje za to, že nevysvětlil přítomnost uranu v dříve neohlášených provozech. Írán potom odpojil 27 kamer, jež MAAE používala k monitorování íránských jaderných zařízení.

Témata:  Írán

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.