Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zadržel kontejnerovou loď spojenou s Izraelem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Íránské Revoluční gardy v sobotu poblíž Hormuzského průlivu zadrželi kontejnerovou loď spojenou s Izraelem, uvedla íránská státní média. 

Íránská státní tisková agentura IRNA oznámila, že speciální jednotka námořních sil Revolučních gard pomocí vrtulníku obsadila loď MCS Aries. Operace se uskutečnila nedaleko pobřeží Spojených arabských emirátů (SAE). MCS Aries byla následně nasměrována k teritoriálním vodám Íránu.

Izraelská armáda na sociální síti X uvedla, že MSC Aries pluje pod vlajkou Portugalska a má izraelské vlastníky, píše agentura DPA.

Bezpečnostní služba Ambrey se odvolala na videozáznam, na kterém se nejméně tři osoby spouštějí po laně z vrtulníku na kontejnerovou loď. Ambrey připomněla, že takové metody používají íránské Revoluční gardy.

Hormuzský průliv mezi Íránem a Ománem je důležitá námořní cesta pro vývoz ropy. USA opakovaně obvinily íránské vojenské námořnictvo ze zásahů vůči civilním plavidlům v tomto průlivu či přilehlém Ománském zálivu, připomíná DPA.

Írán přislíbil, že podnikne odvetný úder za izraelský útok na íránský konzulát v syrském Damašku z 1. dubna, při kterém zahynulo sedm členů íránských elitních Revolučních gard včetně dvou generálů.

Izrael se připravuje na "přímý" útok z Íránu už v pátek nebo v sobotu, informoval americký deník Wall Street Journal (WSJ). 

WSJ se odvolal na osobu "seznámenou s touto záležitostí". Osoba, které dalo informace íránské vedení, však podle listu řekla, že Írán o plánech diskutuje, ale rozhodnutí o útoku ještě nepadlo.

List WSJ také uvedl, že útok by se měl odehrát v rámci hranic Izraele, a ne mířit na izraelské zájmy jinde ve světě.

Írán se zapřísahal, že podnikne odvetu za útok na svůj konzulát v syrském Damašku, při kterém zahynuli nejvyšší představitelé íránské armády – ačkoli Teherán představitelům USA jasně řekl, že jakákoli odveta „nebude eskalovat “ situaci.

Írán pohrozil odvetou po leteckém úderu, při němž byl zasažen íránský konzulát v Damašku. Útok nepřežilo jedenáct lidí včetně velitele íránských revolučních gard. Podle íránské diplomacie došlo k porušení všech diplomatických norem a mezinárodních dohod. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý kompletně přišel o rozum kvůli dění v Pásmu Gazy. 

Íránští lídři prohlásili, že pondělní útok na diplomatickou misi je bezprecedentní událostí, přičemž slíbili ostrou odpověď. Odvetný úder má být přinejmenším stejného rozsahu. Izrael oficiálně nepřiznal, že za incidentem stojí. Událost má každopádně potenciál destabilizovat region.

IDF v rámci opatření proti řízeným střelám začala s rušením signálu GPS, čímž způsobila problémy v navigaci, leteckém provozu a dalších každodenních činnostech. Podle dostupných informací se to týká i Tel Avivu či Jeruzaléma. 

Podle někdejšího šéfa izraelské zpravodajské služby Amose Yadlina může Írán zaútočit už v pátek. "Nebudu překvapen, pokud Írán zaútočí zítra. Nepanikařte. Neutíkejte do krytů," vzkázal občanům s tím, že mají spoléhat na protivzdušnou obranu. Lidé mají sledovat zprávy a počítat s možnou eskalací v reakci na íránský útok. 

Témata:  Írán Izrael lodní doprava

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy