Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Írán zaslal svou reakci na unijní návrh na obnovu dohody o jaderném programu

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Evropská unie obdržela odpověď Íránu na unijní návrh na obnovu dohody o jaderném programu (JCPOA) z roku 2015. Uvedl to dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell, aniž zveřejnil další podrobnosti. Brusel rozeslal íránskou reakci dalším signatářům dohody a Spojeným státům a očekává diskuzi. Borrell již dříve uvedl, že nevidí velký prostor pro změny v textu, který připravila unijní diplomacie.

Návrh na obnovu dohody JCPOA unijní diplomacie vypracovala po nepřímých jednáních mezi Teheránem a Washingtonem, která trvala 16 měsíců. Účastníkům jednání ho poskytla v srpnu a od té doby se k textu Írán a Spojené státy už jednou vyjádřily. Tento týden íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján uvedl, že Teherán potřebuje od Washingtonu další záruky, například tu, že jiná americká administrativa dohodu znovu nevypoví, jak se stalo v roce 2018 za prezidenta Donalda Trumpa.

EU íránský text poslala USA a dalším účastníkům dohody - Británii, Číně, Rusku, Německu a Francii. "Další postup bude, jako vždy, předmětem diskuzí s partnery a USA," uvedl Borrell. Ten ale již dříve prohlásil, že nevidí prostor pro velké změny návrhu, který považuje za vyvážený.

Bílý dům dnes prohlásil, že není možné spojovat obnovení dohody JCPOA s inspekcemi íránských jaderných pracovišť v rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). V rámci těchto kontrol Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nalezla neobjasněné stopy uranu na třech íránských pracovištích. Podle Teheránu jsou zprávy MAAE politicky motivované. USA tvrdí, že Írán podmiňuje obnovení dohody zastavením těchto inspekcí.

Írán uzavřel roku 2015 dohodu známou pod zkratkou JCPOA, která měla zpomalit jeho jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Kromě Íránu ji podepsaly USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo a jako garant EU. Od roku 2018, kdy od JCPOA USA odstoupily, Írán přestal plnit závazky obsažené v dohodě.

Témata:  EU Írán

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 16:10

Rusko vystupňuje útoky před dodávkami americké pomoci, míní experti

Rusko může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci z USA, naznačil americký Institut pro studium války (ISW). Podle expertů by Moskva mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy