Návrh na obnovu dohody JCPOA unijní diplomacie vypracovala po nepřímých jednáních mezi Teheránem a Washingtonem, která trvala 16 měsíců. Účastníkům jednání ho poskytla v srpnu a od té doby se k textu Írán a Spojené státy už jednou vyjádřily. Tento týden íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján uvedl, že Teherán potřebuje od Washingtonu další záruky, například tu, že jiná americká administrativa dohodu znovu nevypoví, jak se stalo v roce 2018 za prezidenta Donalda Trumpa.

EU íránský text poslala USA a dalším účastníkům dohody - Británii, Číně, Rusku, Německu a Francii. "Další postup bude, jako vždy, předmětem diskuzí s partnery a USA," uvedl Borrell. Ten ale již dříve prohlásil, že nevidí prostor pro velké změny návrhu, který považuje za vyvážený.

Bílý dům dnes prohlásil, že není možné spojovat obnovení dohody JCPOA s inspekcemi íránských jaderných pracovišť v rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). V rámci těchto kontrol Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nalezla neobjasněné stopy uranu na třech íránských pracovištích. Podle Teheránu jsou zprávy MAAE politicky motivované. USA tvrdí, že Írán podmiňuje obnovení dohody zastavením těchto inspekcí.

Írán uzavřel roku 2015 dohodu známou pod zkratkou JCPOA, která měla zpomalit jeho jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Kromě Íránu ji podepsaly USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo a jako garant EU. Od roku 2018, kdy od JCPOA USA odstoupily, Írán přestal plnit závazky obsažené v dohodě.